Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zdravím všechny dobré duše, mám následující problém, na který hledám problém. Jedno železo (pc), disk 160 GB, převádím data (celou partišnu) na 80GB. Ohledně FS je to reiser -> reiser. Na 160GB byl swap jako hda7, na 80GB je jako hda6. Původní partišna /hda8 (asi), požadovaná /hda7. Zkopírováno, fstab jsem už taky upravil (aby nepřipojoval chybně číslované disky). A pořád mi po startu lilo nenajede, hlásí, že na /dev/hda6 je chyba filesystému. Dostanu se i do toho superuser režimu (Ctrl+D pro restart, obnova file systému). Případně se mi spustí ještě ext2fs, zda chci kontrolovat partišnu.
Tedy: mám v lilo uvedeno root=/dev/hda7. Jediné, co mne fakt zajímá, proč furt něco hledá hda6? Udev ani hotplug s tim snad nemaj něco společného?
Mam pocit, že kdysi jsem měl /boot jako ext2, ale teď ho tu nevidim.
Děkuji předem za strávený čas tímto "neřádem".
Řešení dotazu:
Oprava ... tento problém, na který hledám řešení :-/
Doplnění: zkouším použít to samé jádro (2.6.16), co na 160GB disku vesele fachá.
Ano, spustil.
Už tam na hda5 čistou MDV2006, z ní zkoušim něco kutit nebo z live Quantiana (fb800x600 2).
Zase mi to slítlo na ext2fscheck (nebo jak se to píše), jdu koukat, jestli bude něco v logu. Pak zkusim lilo -b zařízení, ať vyloučim nejistotu ve startu (zdroji).
Ad lilo -b
jsem dostal dopověď 9A = "no second stage loader signature (LILO)". Vzal jsem to zgruntu ... lilo -b /dev/hda, lilo -b /dev/hda1, lilo -b /dev/hda5, lilo -b /dev/hda7 a lilo -b /dev/hda8 :-/.
Mimo debatu: zase jsem objevil, že chroot+lilo z Quantiana (Knoppixu?) hlásí permisson denied, vyřěšim časem. Faq na Knopper.netu třeba...
A teď už vážně
Boot vypadá asi takhle: ...
... Odpojuji initrd ... ok stiskněte I pro int.spouštění nastavuji parametry jádra ... ok nastavuji hodiny ... ok zavádím klávesovou mapu ... ok nastavuji název kompu ... ok kontroluji kořenový fs ... ext2fs_check_if_mount/: The superblock could not be read or does not describe a correct ext2 filesystem. If the device is valid and it really contains an ext2 filesystem (and not swap od ufs or something else), then the superblock is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate e2fsck -b 8193 <device> : No such file or directory while determining whether / is mounted. fsck.ext2: Is a directory while trying to open / Selhala kontrola souborového systému. Chcete opravit chyby? (Y/N) (jasně, že dávám ne) *** Při kontrolo došlo k chybě ... když opustíte shell*** (zadávám heslo roota (Oprava systému souborů)# df df: tabulku připojených FS nelze přečíst # mount -l rootfs on /type rootfs (ro) /dev/root on / type reiserfs (ro) none on /proc type proc /rw,nodiratime) none on /dev/pts type devpts (rw) none on /dev/shm type tmpfs (rw) # fdisk -l /dev/hda1 * Linux /dev/hda2 Extended /dev/hda5 Linux /dev/hda6 swap /dev/hda7 Linux /dev/hda8 Linux
Problém odstraněn, příčina nezjištěna, nenalezena.
Přešel jsem na grub, abych viděl názornějš, odkud co leze. Menu jsem přepsal na jméno + hdaX. Furt nic. Tak jsem to "přejel" instalací Mandrivy. Konfigurace menu.lst je obdobná. Čili předpokládám, že to muselo bejt "něco vevnitř". Nebo nevim.
Objevil jsem i další věci, změnim kdm za gdm a nejde mi htop, udělal jsem symlink a maká. To jsou teda souvislosti. , ještě se k tomu v blogu vrátím.
(Pravděpodobně špatně zapsanej /etc/fstab.)
Tiskni
Sdílej: