Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Zdravím všechny dobré duše, mám následující problém, na který hledám problém. Jedno železo (pc), disk 160 GB, převádím data (celou partišnu) na 80GB. Ohledně FS je to reiser -> reiser. Na 160GB byl swap jako hda7, na 80GB je jako hda6. Původní partišna /hda8 (asi), požadovaná /hda7. Zkopírováno, fstab jsem už taky upravil (aby nepřipojoval chybně číslované disky). A pořád mi po startu lilo nenajede, hlásí, že na /dev/hda6 je chyba filesystému. Dostanu se i do toho superuser režimu (Ctrl+D pro restart, obnova file systému). Případně se mi spustí ještě ext2fs, zda chci kontrolovat partišnu.
Tedy: mám v lilo uvedeno root=/dev/hda7. Jediné, co mne fakt zajímá, proč furt něco hledá hda6? Udev ani hotplug s tim snad nemaj něco společného?
Mam pocit, že kdysi jsem měl /boot jako ext2, ale teď ho tu nevidim.
Děkuji předem za strávený čas tímto "neřádem".
Řešení dotazu:
Oprava ... tento problém, na který hledám řešení :-/
Doplnění: zkouším použít to samé jádro (2.6.16), co na 160GB disku vesele fachá.
Ano, spustil.
Už tam na hda5 čistou MDV2006, z ní zkoušim něco kutit nebo z live Quantiana (fb800x600 2).
Zase mi to slítlo na ext2fscheck (nebo jak se to píše), jdu koukat, jestli bude něco v logu. Pak zkusim lilo -b zařízení, ať vyloučim nejistotu ve startu (zdroji).
Ad lilo -b
jsem dostal dopověď 9A = "no second stage loader signature (LILO)". Vzal jsem to zgruntu ... lilo -b /dev/hda, lilo -b /dev/hda1, lilo -b /dev/hda5, lilo -b /dev/hda7 a lilo -b /dev/hda8 :-/.
Mimo debatu: zase jsem objevil, že chroot+lilo z Quantiana (Knoppixu?) hlásí permisson denied, vyřěšim časem. Faq na Knopper.netu třeba...
A teď už vážně
Boot vypadá asi takhle: ...
... Odpojuji initrd ... ok stiskněte I pro int.spouštění nastavuji parametry jádra ... ok nastavuji hodiny ... ok zavádím klávesovou mapu ... ok nastavuji název kompu ... ok kontroluji kořenový fs ... ext2fs_check_if_mount/: The superblock could not be read or does not describe a correct ext2 filesystem. If the device is valid and it really contains an ext2 filesystem (and not swap od ufs or something else), then the superblock is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate e2fsck -b 8193 <device> : No such file or directory while determining whether / is mounted. fsck.ext2: Is a directory while trying to open / Selhala kontrola souborového systému. Chcete opravit chyby? (Y/N) (jasně, že dávám ne) *** Při kontrolo došlo k chybě ... když opustíte shell*** (zadávám heslo roota (Oprava systému souborů)# df df: tabulku připojených FS nelze přečíst # mount -l rootfs on /type rootfs (ro) /dev/root on / type reiserfs (ro) none on /proc type proc /rw,nodiratime) none on /dev/pts type devpts (rw) none on /dev/shm type tmpfs (rw) # fdisk -l /dev/hda1 * Linux /dev/hda2 Extended /dev/hda5 Linux /dev/hda6 swap /dev/hda7 Linux /dev/hda8 Linux
Problém odstraněn, příčina nezjištěna, nenalezena.
Přešel jsem na grub, abych viděl názornějš, odkud co leze. Menu jsem přepsal na jméno + hdaX. Furt nic. Tak jsem to "přejel" instalací Mandrivy. Konfigurace menu.lst je obdobná. Čili předpokládám, že to muselo bejt "něco vevnitř". Nebo nevim.
Objevil jsem i další věci, změnim kdm za gdm a nejde mi htop, udělal jsem symlink a maká. To jsou teda souvislosti. , ještě se k tomu v blogu vrátím.
(Pravděpodobně špatně zapsanej /etc/fstab.)
Tiskni
Sdílej: