Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Ak vytvorim nejaky soft ktory vyuziva databazy MySQL ako store-place pre data a mam stiahnutu volnu verziu MySQL a chcem ho predavat, je to legalne?
Ano, za předpokladu, že váš software distribuujete pod GPL licencí (nebo že místo standardních klientských knihoven používáte nějaké vlastní).
Open source je navíc něco jiného, tento pojem zahrnuje veškerý software šířený s otevřenými zdrojáky. GPL je jen jedna z mnoha různých open source licencí. Specifický je pouze její asimilační charakter - (zjednodušeně řečeno) jakmile spojíte dohromady GPL a jiný kód, výsledek musí být dále šířen (i) pod GPL. To je právě problém MySQL, jejíž klientské knihovny jsou šířeny pod GPL, takže aplikace, která je používá, musí být také šířena pod GPL (opět trochu zjednodušuji, chcete-li to přesně, přečtěte si ty licence). Není to ale obecný problém open source - třeba Firebird nebo PostgreSQL jsou také open source databáze, ale takto vás nesvazují.
Tvoje aplikace muze klidne vyzadovat mysql knihovny, ktere si ale musi zakaznik sam stahnout a nainstalovat.Obávám se, že tímto už naplňujete podmínky pro vznik odvozeného díla. Šířit tu aplikaci a to i za úplatu může prostě jen pokud dá oné druhé straně zdrojové kódy.
#include
příslušných hlavičkových souborů.
Tiskni
Sdílej: