Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
potreboval bych poradit s nastavenim site v MDK. Vcera u me byl technik z UPC, nastavil jsem vse pres DHCP, podle vypisu ifconfig a route se vse zda byt v poradku. Ping funguje, DNS taky (napriklad ping www.seznam.cz je OK), ale http, https, ani ftp (nic vic jsem nezkousel) nefunguje, az na server http://registrace.chello.cz - ten jediny jde. Z UPC mi tvrdi, ze mam spatne nastavenou sit, ze to je tim linuxem. Je to mozne? Co bych mel nastavit, pripadne jak jim dokazat, ze je u me vse v poradku?
Linuxem to určitě není. Používám internet od UPC už rok a bez problémů (jediný problém měla obchoďačka, která se při vyslovení slova LINUX informovala, jestli je to nějaká jiná verze Windows, protože to nemá v dotazníku.
Nemáš nějak podivně nastavený browser? Popř. například já jsem si zvyknul nepsat celé názvy stránek, takže místo www.neco.cz jsem psal neco.cz a Konqueror mě tvrdošíjně nutil vypisovat ty názvy celé, protože jinak tvrdil, že stránku nemůže najít...
Zkousel jsem do firefoxu zadat http://www.seznam.cz (a i jine servery), taky jsem zkousel "telnet www.seznam.cz 80" - opet nic. Browser jsem nijak nenastavoval, jen jsem zkontroloval ze tam neni zadna proxy ale prime pripojeni. Navic registracni stranky UPC funguji. Muze byt chyba v nastaveni linuxu?
BTW obchodacka napsala ze mam OS "XP LIMUX", tak jsem to radsi opravil sam. Technik, ktery me prisel pripojit nevedel, co je to IP adresa a jeste nez nastavil (tada ja jsem nastavil) DHCP tak se pokousel z firefoxu pripojit na web UPC s tim ze to tak ve windows dela. O DHCP samozdrejmne taky nic nevedel, ale napadlo me to kdyz u sebe nemel zadne udaje o nastaveni site.
ehmm ... jak vidím, tak technici UPC (čest výjimkám) jsou si dost podobní.
Ještě mě napadla jedna věc ... pokud se nepletu, tak na ty jejich registrační stránky, DNS server atd. se ten kabelový modem umí připojit tak nějak sám od sebe už při prvním nahození a tváří se, jako že je OK. Akorát je třeba potom na registrace.chello.cz nastavit MAC adresu síťovky v tvé mašině, uložit to nastavení a pak restartovat ten modem, aby se chytil podle té nové registrace.
Tiskni
Sdílej: