V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
/home
na vice serverech (radove jednotky nebo nekolik malo desitek). Ted je to resene externim FC diskovym polem pripojenym k jednomu serveru, ktery data dale exportuje pres NFS. Neni to idealni, prece jenom je to takovy hezky single point of failure :). Toto externi diskove pole zacina byti male, proto je rozhodnuto jej opustit.
Mame k dispozici jeden stroj s dostatecne velkym a relativne spolehlivym internim RAIDem a nejak se nam nechce navrh udelat tak, ze by ten stroj delal storage a zase pres NFS vesele exportil dal. Neni problem nasadit dalsi stejny stroj se stejnym internim storagem.
Mym cilem by byla takova konfigurace, ze pokud chcipne libovny z "beznych serveru", nic se nestane, a dokud je v poradku alespon jeden z tech "nadupanych serveru s dostatecnym internim polem", uzivatele pociti pripadne problemy tech ostatnich "nabusencu" maximalne na vykonu. Hledam tedy takovy distribuovany sitovy filesystem, ktery je idealne soucasti RHEL :), je rozumne spolehlivy a data nejak replikuje. Nesmi to vyzadovat sdileny block device, protoze ten k dispozici mit nebudem.
CodaFS vypadala nadejne, akorat maj ve FAQ napsano cosi jako "mno fakt nevime, jak moc je to ready pro dost produkcni nasazeni", coz ho celkem diskvalifikuje :). Premejslim o AFS. Lustre nevyhovuje, anzto AFAIK resi redundanci prave tim sdilenim block devicu. Slysel jsem o NFSv4, ale nevim, jak moc je stabilni a taky jsem na nej krome RFC nenasel moc dokumentace (i kdyz se priznam, ze jsem nijak intenzivne nepatral, vic jak patnact google minut to nebylo).
Co byste mi doporucili?
Tiskni
Sdílej: