Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
/etc/services
sa dočítaš, že http protokol sa používa na porte 80. Je pravda, že http server môže bežať aj na inom porte, ale ak pôjdeš do takéhoto extrému, tak ako chceš rozlišovať čo je http prevádzka a čo nie? Čo ak urobím "telnet mail.example.com 25" a začnem do toho písať HTTP requesty? Čo ak sa prihlásim cez ftp na nejaký server a začnem sťahovať html stránky? Oboje bude aspoň z polovice "vyzerať" ako http prevádzka. Ak chceš filtrovať, zakáž všetko a povoľ to čo potrebuješ. Ak sa niekto ozve, že mu nejde jeho http prenos na neštandardnom porte, aspoň sa o tom dozvieš a potom urobíš príslušnú zmenu v iptables.
Co k tomu dodat? Snad len RTFM.
http://l7-filter.sourceforge.net/protocolsz hlediska provozu mě nezajímá jaká data přenáší, ale rád bych zjistil, že se jedná o tento protocol
To by bylo velmi komplikované a, upřímně řečeno, nejsem příliš přesvědčen, že by to stálo za tu námahu. Mezi námi: víte o nějaké běžně používané implementaci paketového filtru, která umí spolehlivě rozeznat? Jinak co se týká analogie s protokoly jako TCP nebo UDP, možná vás zklamu, ale ani tady netfilter (a AFAIK ani žádný jiný paketový filtr) neprovádí analýzu toho, co následuje za IP hlavičkou, zda se jedná o TCP/UDP/…, ale prostě se podívá, zda má desátý byte v IP hlavičce hodnotu 6 resp. 17.
konkrétně na ftp existuje modul pro iptables a trošku mě překvapuje, proč neexistuje i na jiné běžně používané protokoly
Modul ip_conntrack_ftp
dělá něco trochu jiného, než že by detekoval, zda určitý paket přenáší protokol FTP.
Tiskni
Sdílej: