V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
apt-get dist-upgrade
. Tu je vidieť čo sa upgradlo.
Problém spočíva v tom, že niektoré písmená sa vytlačia BEZ dĺžňov alebo mäkčenov. Niektoré sa však vytlačia korektne. Ak dám napr. v KPDF Print Preview rozdiel vidieť UŽ TAM.
Názorná ukážka z KPDF: originál, print preview
PS: Skúšal som meniť písmo, preinštalovať cupsys, zmeniť driver na tlačiareň ale nič nepomohlo. Nie je to náhodou nejaký bug?
Vďaka za pomoc.
gs
, ktorý ukazuje na gs-esp
sa vypíše hláška:
wetnet:/usr/share# /usr/bin/gs ESP Ghostscript 815.02 (2006-04-19) Copyright (C) 2004 artofcode LLC, Benicia, CA. All rights reserved. This software comes with NO WARRANTY: see the file PUBLIC for details. Warning: the map file cidfmap was not found. GS>Bohužial na disku taký súbor nemám (jedine v balíku gs-gpl -- pozn.: prekopírovanie nerieši problém) a na internete som o tom moc nenašiel. Dal som reinštalovať tento balík (gs-esp) ale súbor stále chýba. Myslím si, že problém je práve v tomto, lebo keď symlinknem gs na
gs-gpl
, tak print preview je v poriadku --- ale tlačiareň aj tak tlačí BEZ diakritiky. Myslím, že cupsys používa gs-esd (závisí od neho). Skúšal som už aj symlinknúť gs-esd na gs-gpl ale potom cupsys už netlačí vôbec.
Vie niekto prosím poradiť? Máte súbor cidfmap? Vypisuje Vám gs-esd túto hlášku? Ako ten súbor vygenerujem/kde ho zoberiem?
gs-esp
a nie gs-esd. To bude tou nočnou hodinou...
apt-get install --reinstall defoma zoznam_uz_nainstalovanych_fontov
mi nepomohlo... Už ma napadá, že by boli niekde v systéme staré súbory týkajúce sa týchto fontov (alias? -- neviem nevyznám sa, tak radšej nemažem).
Môže to nejako súvisieť? Čo môžem/mám vymazať?
Tiskni
Sdílej: