Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
apt-get dist-upgrade
. Tu je vidieť čo sa upgradlo.
Problém spočíva v tom, že niektoré písmená sa vytlačia BEZ dĺžňov alebo mäkčenov. Niektoré sa však vytlačia korektne. Ak dám napr. v KPDF Print Preview rozdiel vidieť UŽ TAM.
Názorná ukážka z KPDF: originál, print preview
PS: Skúšal som meniť písmo, preinštalovať cupsys, zmeniť driver na tlačiareň ale nič nepomohlo. Nie je to náhodou nejaký bug?
Vďaka za pomoc.
gs
, ktorý ukazuje na gs-esp
sa vypíše hláška:
wetnet:/usr/share# /usr/bin/gs ESP Ghostscript 815.02 (2006-04-19) Copyright (C) 2004 artofcode LLC, Benicia, CA. All rights reserved. This software comes with NO WARRANTY: see the file PUBLIC for details. Warning: the map file cidfmap was not found. GS>Bohužial na disku taký súbor nemám (jedine v balíku gs-gpl -- pozn.: prekopírovanie nerieši problém) a na internete som o tom moc nenašiel. Dal som reinštalovať tento balík (gs-esp) ale súbor stále chýba. Myslím si, že problém je práve v tomto, lebo keď symlinknem gs na
gs-gpl
, tak print preview je v poriadku --- ale tlačiareň aj tak tlačí BEZ diakritiky. Myslím, že cupsys používa gs-esd (závisí od neho). Skúšal som už aj symlinknúť gs-esd na gs-gpl ale potom cupsys už netlačí vôbec.
Vie niekto prosím poradiť? Máte súbor cidfmap? Vypisuje Vám gs-esd túto hlášku? Ako ten súbor vygenerujem/kde ho zoberiem?
gs-esp
a nie gs-esd. To bude tou nočnou hodinou...
apt-get install --reinstall defoma zoznam_uz_nainstalovanych_fontov
mi nepomohlo... Už ma napadá, že by boli niekde v systéme staré súbory týkajúce sa týchto fontov (alias? -- neviem nevyznám sa, tak radšej nemažem).
Môže to nejako súvisieť? Čo môžem/mám vymazať?
Tiskni
Sdílej: