Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
wifi na obou pc nastavime pomoci iwconfig:
iwconfig wlan0 essid RuinedLAN key wututututuu mode adhoc
potom se nastavi ip na obou pc:
ifconfig wlan0 192.168.2.X
Nyni se podivame na nastaveni notebooku, kde je nutno nastavit firewall aby povolil forwardovani a ve firewallu aby nebylo zakazane:
Po techto krocich by melo byt mozno se pripojit na jakykoliv pocitac v teto siti. Existuje jeste varianta kdy se na notebooku vytvori most (bridge) a diky tomu by na nem nebylo treba nastavovat forwardovani...
/sbin/iptables -F
/sbin/iptables -P FORWARD ACCEPT
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
Pro fungovani internetu je potom potreba umoznit NAT maskaradu.
Link Quality=0/100 Signal level=-120 dBm Noise level:-204 dBm
u me kdyz dam iwconfig:
eth1 IEEE 802.11g ESSID:"RuinedLan"
Mode:Ad-Hoc Frequency:2.422 GHz Cell: 02:15:00:B0:1D:98
Bit Rate:54 Mb/s Tx-Power=20 dBm Sensitivity=8/0
Retry limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key:off
Power Management:off
Link Quality=72/100 Signal level=-53 dBm Noise level=-256 dBm
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0 Invalid misc:292 Missed beacon:0
Dulezity je pouze ten radek s link quality. Ten rika jak silny signal mame. Pokud je to pod 30% tak je to velkej problem a pokud nad 70 tak je to pohoda.
Dovolím si výpis přepsat, pro názornost ...
iwconfig ra0 RT2500 Wireless ESSID:"wifi-siet" Nickname:"prekladatel" Mode:Ad-Hoc Frequency=2.462 GHz Cell: EE:99:A6:4B:82:03 Bit Rate=11 Mb/s RTS thr:off Fragment thr:off Encryption key:4C29-F87C-7B69-BD41-E81F-6768-E2 Security mode:open Link Quality=0/100 Signal level=-120 dBm Noise level:-204 dBm Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0 Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0 ifconfig eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:10:A4:0C:DD:BB inet addr:192.168.1.9 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0 inet6 addr: fe80::210:a4ff:fe0c:ddbb/64 Scope:Link UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1 RX packets:373 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:465 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:1000 RX bytes:237021 (231.4 Kb) TX bytes:82676 (80.7 Kb) lo Link encap:Local Loopback inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0 inet6 addr: ::1/128 Scope:Host UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1 RX packets:107 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:107 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:0 RX bytes:9378 (9.1 Kb) TX bytes:9378 (9.1 Kb) ra0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:13:D4:04:1C:70 inet addr:192.168.2.1 Bcast:192.168.2.255 Mask:255.255.255.0 inet6 addr: fe80::213:d4ff:fe04:1c70/64 Scope:Link UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1 RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:207 errors:12 dropped:12 overruns:0 carrier:0 collisions:6 txqueuelen:1000 RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:17625 (17.2 Kb) Interrupt:11 Base address:0x4000
Ta nulová síla v iwconfigu se u mne vyskytla taky, ve skriptu, kterým ji "nahazuji" a pak se ujišťuji výpisem, že je vše ok.
Mam napsaný skript, hlavní obsah je:
ifconfig ath0 192.168.0.42 netmask 255.255.255.0 up route add default gw 192.168.0.254při nastavené wifině:
iwconfig
ath0 IEEE 802.11g ESSID:"wifina" Nickname:"komp"
Mode:Managed Frequency:2.462 GHz Access Point: 00:16:B6:D9:50:31
Bit Rate:54 Mb/s Tx-Power:17 dBm Sensitivity=0/3
Retry:off RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key:off
Power Management:off
Link Quality=49/94 Signal level=-46 dBm Noise level=-95 dBm
Rx invalid nwid:453661 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0
tedy co vám vypsuje na linuxu route a pingnete si na bránu, je nějak nastavená? Případně zkuste spojení nejdřív bez wepu?
U eth0 mam dhcp, u wifiny statickou ajpinu. Ale brána je pokaždé stejná ...
# route Směrovací tabulka v jádru pro IP Adresát Brána Maska Přízn Metrik Odkaz Užt Rozhraní 192.168.0.0 * 255.255.255.0 U 10 0 0 ath0 default 192.168.0.254 0.0.0.0 UG 10 0 0 ath0ohledně diskusí o ifconfig a ip zkuste ještě ip ... u mne to vypadá takto ...
# ip route show 192.168.0.0/24 dev ath0 proto kernel scope link src 192.168.0.42 metric 10 default via 192.168.0.254 dev ath0 metric 10
To ti nepovim, já jedu v managed módu a ok.
Můžete prosím shrnout, zda jsme se dobrali nějakého pokroku?
DNS nám jsou zatím putna, potřebujem se dopingnout ven.
Jaké je schema zapojení? Připojení na kabelovku, přes ethernet váš server (192.168.1.1), přes ethernet noťas (192.168.1.9) a přes vifi další noťas?
Komp s wifinou, kam se chcete připojit, má nějakou ajpinu (192.168.1.9), tu dáte jako bránu na komp, odkud se chcete připojovat (192.168.1.3). Souhlasí? A pak mi nesedí to 192.168.2.1? Vy používáte najednou ethernet i wifinu?
Ajpiny pro zkoušku ... třeba more /etc/hosts ... dokud si nepingnete dále, tak nic dalšího nezkoušejte.
194.79.52.192 idnescz 212.80.76.3 www.seznam.cz 195.70.150.7 pupeksveta
Jako bránu dáváte přece ip adresu toho kompu, kam se připojujete?
Hm, koukam, že na icq mrtvo ...
Ano, pokud máte wifi jako síť 192.168.2.1 a jdete přes 192.168.2.9, tak je route dobře. A měl byste si na 192.168.2.9 pingnout. A pak tam na tom kompu nastavit forwardování, jak bylo uvedeno výše.
Osobně mam eth0 i wifi v jedné podsíti, nějak mi uniká, proč to dělíte?
Tak zatim jsme po skoro vyčerpávají diskusi zamrzli na ověřování šifrování (ping se nevrací, zdá se, že není vidět ani jako odcházející při tcpdump -i ra0), díky tomu jsem si u sebe rozchodil 128 bitovej wep ... konečně
, pro ověření stavu ... pak mi vypadá iwconfig takto ...
# iwconfig
eth0 no wireless extensions.
lo no wireless extensions.
wifi0 no wireless extensions.
ath0 IEEE 802.11g ESSID:"wifina" Nickname:"komp"
Mode:Managed Frequency:2.462 GHz Access Point: 00:16:B6:D9:50:31
Bit Rate:54 Mb/s Tx-Power:17 dBm Sensitivity=0/3
Retry:off RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key:381C-86F4-62A7-783E-EF07-A9C0-08 Security mode:restricted
Power Management:off
Link Quality=53/94 Signal level=-42 dBm Noise level=-95 dBm
Rx invalid nwid:25661 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0
a tedy mam při 128 bitovém wepu security mode restricted a ne open a nevim, zda je v tom (může být) chyba? Tedy ať autor dotazu zkusí když tak zadat iwconfig ra0 enc 4C29-F87C-7B69-BD41-E81F-6768-E2, možná bez těch pomlček. A dle autora je mode open na obou stranách.
(Koukam do historie icq komunikace ... stav iwconfigu byl i
eth0 no wireless extensions.
ra0 RT2500 Wireless ESSID:"jarova-wifi" Nickname:"hypnos"
Mode:Ad-Hoc Frequency=2.412 GHz Cell: 3E:E0:6F:0B:C7:0B
Bit Rate=11 Mb/s
RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key:4C29-F87C-7B69-BD41-E81F-6768-E2 Security mode:open
Link Quality=66/100 Signal level=-50 dBm Noise level:-214 dBm
Rx invalid nwid a při netstat -i prý přibývaly na ra0 pakety.
Co jste to psal s těmi okny? Adresa 169.254.0.0 se prý objevuje, když okna přes dhcp nedostanou adresu ... ? Vycucaj si ji z prstu.
Můžete ještě jednou napsat výpis iwconfig? Bylo tam vidět něco o nulovém signálu?
Ok, jdu na icq, jinak jabber ... vencour@jabber.org.
Dobře, použijou zeroconf ... dík za info 
spojení uskutečnuji v rozsahu 1metru tudiz je vyloučeno že bych měl špatný signálTim bych se nebyl tak jisty. Nedavno jsem propojoval linux/ipw2200 a palm v ad-hoc modu. Obe zarizeni lezela vedle sebe. Asociace probehla okamzite, jenze prosel tak kazdy 2 paket 64B velikosti, paket kolem 200 B se prakticky neprenesl. 1. prostredi bylo celkem zarusene a i pres malou vzdalenost byl odstup signalu od sumu ne zrovna nejlepsi. 2. Ad-hoc rezim ma spoustu cipu dosti zpraseny (at uz je to zamer vyrobcu tlacit vsude AP/client architekturu nebo nestastny navrh ad-hoc protokolu snazici se o mesh-technologii).
Tiskni
Sdílej: