Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Kde se dá v Gnome nastavit program, ve kterém se otevřou soubory po kliknutí na "zobrazit"?
Např.: Nautilus: Chcete spustit soubor.xyz nebo zobrazit jeho obsah?
nebo položka "zobrazit" ve File-rolleru a určitě ve spoustě dalších aplikací.
Mám tam přednastaven program ggv, který je samozřejmě v tomto směru k ničemu, a netuším, kde tohle nastavení mohu změnit.
Opravdu velmi milá odpověď, která opravdu neřeší můj problém. A to, že používám Gnome, neznamená že jsem klikač (pokud teda nejsou klikači všichni, kdo mají tu drzost pracovat v grafickém prostředí)
Uvedený problém mi vadí hlavně v tom File-rolleru, kdy nemám možnost si prohlédnout různé informační soubory bez toho, abych je někam rozbalil a potom k nim zase zadával cestu v texťáku a následně smazal
Jinak si Petře můžeš být jist, že například textové soubory určitě nemám asociované s GhostView, takže Vlastnosti -> otevřít s -> s tím vůbec nesouvisí
Tiskni
Sdílej: