V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
A nebo to naprogramuju do jednocipa a pres port do pc jenom nactu pocet tech impulsu. Ale s tim prerusenim by to bylo nejlepsi, nemusel bych nic bastlit.Zásadní věcí je jakou frekvenci očekáváš a jak přesně chceš měřit čas příchodu impulsu. Vždy existuje určitá doba odezvy. Napiš, k čemu to bude sloužit.
Modul do jadra napsat neumimNo naprosto chápu.
a mutlithreadovou aplikaci taky ne.Často se to tak dělá. Není to tak hrozné.
Periodicky zjistovat se mi to moc nechce, protoze nemam jistotu, ze chytnu vsechny impulsy. A jak myslis to rozdeleni do dvou aplikaci? Ta druha by to stejne musela periodicky zjistovat ne?Ta druhá by mohla být ve stavu "čekám na upozornění od jádra, že se něco stalo".
Je mi divny ze takovej modul do jadra jeste nikde neexistuje (teda ja ho nenasel).Jaderný modul pro obsluhu paralelního portu samozřejmě existuje, je běžnou součástí jádra a samozřejmě se stará o obsluhu přerušení. Druhá věc je, co přesně od něj očekáváš.
... a mutlithreadovou aplikaci taky ne.Je to celkem jednoduché. Problémy jsou akorát při ladění, ale dá se to. Malá ukázka jak to přibližně vypadá (vynechávám detaily):
void *druhe_vlakno(void *arg) { /* tady budes smatlat po portu */ } int main() { pthread_t vlakno; pthread_create(&vlakno, opt, druhe_vlakno, NULL); /* nejaky ten kod v puvodnim vlakne */ pthread_join(&vlakno); }Je to opravdu osekane, ale zakladni princip to snad vystihuje. Najdi si nejaky cely priklad. Podrobnosti v manu. Jmena funkci jsou skutecna, jakakoliv podobnost se skutecnosti je naprosto zamerna.
#!/usr/bin/env python import sys, os, threading, tty, fcntl, struct, time, signal class CTS_events(threading.Thread): def __init__(self, lock): self.fd = os.open('/dev/ttyS0', os.O_RDWR | os.O_SYNC) threading.Thread.__init__(self) self.events = 0 self.lock = lock def __call__(self): return self.events def run(self): while True: fcntl.ioctl(self.fd, tty.TIOCMIWAIT, tty.TIOCM_CTS) lock.acquire() self.events += 1 lock.release() lock = threading.Lock() cts_events = CTS_events(lock) cts_events.start() try: while True: lock.acquire() print cts_events() lock.release() time.sleep(1) except KeyboardInterrupt: os.kill(os.getpid(), signal.SIGTERM)Je to vícevláknové hlídání událostí na lince CTS u sériového portu. Hlavní vlákno každou sekundu vypisuje čítač a může dělat i cokoli jiného. Další vlákno tento čítač zvyšuje pokaždé, když dostane od jádra upozornění na změnu linky CTS. Čítač je chráněn zámkem, aby nedošlo ke konfliktům (ale to je možná zbytečné).
Tiskni
Sdílej: