Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
myhostname=jmeno_pc mydomain=dale v
mydestination=$mydomain, $myhostname mynetworks=127.0.0.0/8to je asi vse co by stacilo upravit aby PC mohlo odesilat maily. Pak se na nej konektnene telnetem a vyzkousejte cokoliv odeslat.
telnet tsunami.locnet 25 Trying 192.168.0.10... Connected to tsunami.locnet. Escape character is '^]'. 220 mail ESMTP Postfix (Debian/GNU) EHLO mail 250-mail 250-PIPELINING 250-SIZE 10240000 250-VRFY 250-ETRN 250 8BITMIME MAIL FROM: od.koho.ten@email.je 250 Ok RCPT TO: hates@mail 250 Ok DATA 354 End data with <CR><LF>.<CR><LF> Subject: pozdrav od anonyma Ahoj, jak se mas? . 250 Ok: queued as 0AA3929FAA QUIT 221 Bye
[root@peter docoravec]# hostname peter.wrob.sk [root@peter docoravec]# domainname (none)A nefunguje v apache http://localhost ale http://peter.wrob.sk Nejde mi do hl aky to ma suvis kde vlastne nastavim meno PC a mydomain
myhostname=peter mydomain=wrob.ska v /etc/hosts nechej tyhle polozky
127.0.0.1 localhost.localdomain 127.0.0.1 peter.wrob.sk
[peter@localhost /]$ mailq mailq: warning: My hostname localhost is not a fully qualified name - set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf postqueue: warning: My hostname localhost is not a fully qualified name - set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf Mail queue is emptyPo uprave main.cf - (pozri riadky za hviezdickami) uz mailq nevypisoval nic zrejme bol ok - skusil som to bez mydomain a vyskusal som komunikaciu podla navodu - vyzera to ze sa email odoslal aspon tam nevidim ziadne chybne vypisy, ale nikde ho nemozem najst /var/spool/mail je prazdne :
[peter@localhost /]$ mailq Mail queue is empty [peter@localhost /]$ telnet localhost 25 Trying 127.0.0.1... Connected to localhost (127.0.0.1). Escape character is '^]'. 220 localhost ESMTP Postfix (2.2.5) (Mandriva Linux) helo localhost 250 localhost mail from: peter@szm.sk 250 Ok rcpt to: peter 250 Ok data 354 End data with CR LF CR LF Subject:test testovaci email . 250 Ok: queued as 201F01E71A quit 221 Bye Connection closed by foreign host.Tu je aktualny konfigurak pre postfix:
postfix - main.cf # These are changed by postfix install script readme_directory = /usr/share/doc/postfix-2.2.5/README_FILES html_directory = /usr/share/doc/postfix-2.2.5/html sendmail_path = /usr/sbin/sendmail.postfix setgid_group = postdrop command_directory = /usr/sbin manpage_directory = /usr/share/man daemon_directory = /usr/lib/postfix newaliases_path = /usr/bin/newaliases mailq_path = /usr/bin/mailq queue_directory = /var/spool/postfix mail_owner = postfix # User configurable parameters inet_interfaces = localhost mynetworks_style = host delay_warning_time = 4h smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name ($mail_version) (Mandriva Linux) unknown_local_recipient_reject_code = 450 smtp-filter_destination_concurrency_limit = 2 lmtp-filter_destination_concurrency_limit = 2 smtpd_sasl_path = /etc/postfix/sasl:/usr/lib/sasl2 recipient_delimiter = + owner_request_special = no alias_maps = hash:/etc/postfix/aliases, hash:/var/lib/mailman/data/aliases ************************* myhostname = localhost mynetworks = 127.0.0.1 home_mailbox = MailboxZajtra sa pozriem na ten dvojity zapis do hosts
Tiskni
Sdílej: