Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Maily odeslane funkci mail jsou dost chude na hlavicky :) - takze je mozny, ze to odchyti nejakej SPAM filtr.
Napr. IMF od MS A pak jsi v !@#$%^. Dokonce jsem zkousel napsat na jejich technickou podporu, jak pravidla nastavit, ale rekli mi, ze na tyto otazky odpovedet neumi, pry jen na otazky ohledne licencovani. No takze parada
user<tabelator>mail@domena.com
b) prevest genericstable do .db tvaru makemap hash ./genericstable.db < ./genericstable
c) Pokud nemate jeste soubor /etc/mail/genericsdomain je treba jej vytvorit a do nej zadat nazev pocitace - domena ze ktere se odesilaji mistni maily (napr vysledek z $ hostname
Tento soubor se neprevadi do .db tvaru
d) Dale pokud nemate nastaveno, v konfiguracnim souboru je treba zavest maskaradu a pouziti genericstable, pridate:
dnl # Maskarada
FEATURE(masquerade_envelope)dnl
dnl # Prepisovani odchozich adres
dnl # testuje se pomoci pravidel 3,1,10,4 ....
FEATURE(`genericstable',`hash -o /etc/mail/genericstable')
dnl # nebo FEATURE(genericstable, hash /etc/mail/genericstable)
GENERICS_DOMAIN_FILE(/etc/mail/genericsdomain)
a jeste kompilace konfiguracniho souboru cd /usr/share/sendmail/cf/m4; m4 ../m4/cf.m4 /etc/mail/sendmail.mc >/etc/mail/sendmail.cf
e) Restart Sendmailu /etc/rc.d/init.d/sendmail restar
Pro Exim4 by vse melo byt jednodussi. Staci snad jen pridat do souboru "/etc/exim4/@email-addresses" user: mail@domena.com
, nemela by byt potreba zadneho restartu.
Return-Path
je hlavička, kterou do mailu přidává až poslední MTA a ukládá do ní adresu odesílatele z obálky (z SMTP komunikace). Takže vy nenastavujete hlavičku Return-Path
, ale adresu odesílatele v obálce.
/etc/postfix/aliases
. Do něj uvedeme mailové aliasy, které potřebujeme. Formát souboru je jednoduchý a dá se v něm zorientovat na první pohled. Poté vygenerujeme z textového souboru hash databázi příkazem postalias: "postalias /etc/postfix/aliases
". Pak restart serveru postfix restart
Tiskni
Sdílej: