Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Section "Device" BoardName "ATI Mobility Radeon X1400" BusID "1:0:0" Driver "fglrx" Identifier "Device[0]" #Option "NoDDC" Option "UseInternalAGPGART" "no" Option "no_accel" "no" Option "no_dri" "no" Option "mtrr" "off" Option "ScreenOverlap" "0" Option "GammaCorrectionI" "0x00000000" Option "GammaCorrectionII" "0x00000000" Option "Capabilities" "0x00000000" Option "CapabilitiesEx" "0x00000000" Option "VideoOverlay" "on" Option "OpenGLOverlay" "off" Option "CenterMode" "off" Option "PseudoColorVisuals" "off" Option "Stereo" "off" Option "StereoSyncEnable" "1" Option "FSAAEnable" "no" Option "FSAAScale" "1" Option "FSAADisableGamma" "no" Option "FSAACustomizeMSPos" "no" Option "FSAAMSPosX0" "0.000000" Option "FSAAMSPosY0" "0.000000" Option "FSAAMSPosX1" "0.000000" Option "FSAAMSPosY1" "0.000000" Option "FSAAMSPosX2" "0.000000" Option "FSAAMSPosY2" "0.000000" Option "FSAAMSPosX3" "0.000000" Option "FSAAMSPosY3" "0.000000" Option "FSAAMSPosX4" "0.000000" Option "FSAAMSPosY4" "0.000000" Option "FSAAMSPosX5" "0.000000" Option "FSAAMSPosY5" "0.000000" Option "UseFastTLS" "2" Option "BlockSignalsOnLock" "on" Option "ForceGenericCPU" "no" Option "KernelModuleParm" "locked-userpages=0" Option "EnablePrivateBackZ" "no" Option "backingstore" "true" Option "DynamicClocks" "on" VendorName "ati" EndSection
Mám takový _dojem_, že tohle se dělo, když se fglrx modul nenačetl správně do jádra. Zkus, jestli
lsmod | grep fglrx
něco vypíše.
Stává se to v případě, že došlo k sice k instalaci fglrx modulu, ale jeho načtení blokuje jiný modul (například radeon). (Většinou k řešení stačilo příslušné moduly unloadovat, případně přinejhorším restartovat systém).
1. Bylo by dobré tedy alespoň uvést distribuci a jaký oficiální návod máš na mysli (jestli je to ten ze support.ati.com, nebo nějaký distribuční...)
2. Ke správné funkčnosti fglrx je nutné mít nainstalovaný fglrx modul pro právě běžící jádro, čehož se docílí buď tak, že se zkompiluje (ať už z návodu podle ati.com, nebo ze zdrojového balíčku v příslušné distribuci). Příkazem modprobe fglrx
je pak možné správně zkompilovaný a nainstalovaný modul načíst do jádra (což by mělo být popsané v tom příslušném návodu).
3. Pokud se bod 2. neprovede správně, tak se při startu Xorg sice použije ovladač fglrx, ale nebude fungovat 3D akcelerace a navíc to (dle mé zkušenosti) právě dělá pod kurzorem artefakty, které popisuješ.
Navrhnu několik řešení, které budou vycházet z mých zkušeností, ale rovněž z toho, že nevím přesně, jaká je situace s OpenSuSE neb používám Debian, nicméně:
1. Myslím, že OpenSuSE je zrovna ten typ distribuce, kde by neměl být problém najít přímo fglrx pro distribuční kernel v balíčku, možná se pletu, ale tohle je nejrychlejší způsob, jak zprovoznit ovladač na distribučním jádře (pokud máš vlastní, tak tohle asi padá, opět ale může být v distribuce přímo zdrojový balíček pro jádro + binární ovladač stejné verze)
2. Fglrx má problém s přehráváním videa přes XV výstup. Zkus použít OpenGL (GL) výstup. U mě to xorg sice neshodí, ale přes XV to nefunguje i přesto, že oficiálně by mělo (možná závisí na přehrávači, ale mplayer, xine, ani vlc mi Xka neshazují).
3. Pokud se nejedná nutně o herní výkon, pak celkem dobře funguje i ovladač radeon (nevím, na čem je postavená X1400, ale např pro X300 s GPU r300 již běhá). Menší výkon je vyvážen vyšší stabilitou, u notebooků hlavně v oblasti suspend/hibernace.
4. Zkusit jinou verzi ovladačů. Jsou verze, které fungují a jsou verze, s kterými jsou problémy... viz http://www.thinkwiki.org/wiki/Fglrx#Status
Je to chvílema vopruz... idální řešení, pokud je funkční, je pro mě je ideální bod 3...
Poslední věc: instalační balík od ATI umí vygenerovat přímo balíčky pro jednotlivé distribuce... přes všechny problémy, které s těmi ovladači jsou se mi tohle vždy osvědčilo a bylo to funkční.
Option "EnablePrivateBackZ" "on"
tak to dělat přestane.. bohužel jsem nestudoval ani co ten řádek přesně znamená tak nevím o co přicházím, ale nic neobvyklého kromě toho, že to přestalo jsem neobjevil.
display: :0.0 screen: 0 OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc. OpenGL renderer string: RADEON X800 GTO Generic OpenGL version string: 2.0.6286 (8.33.6)nevím jestli ti to pomůže ale já mám v xorg.conf u grafiky pouze toto:
Section "Device" Identifier "ATI Technologies, Inc. Radeon X800 (R430 UO)" Driver "fglrx" BusID "PCI:3:0:0" Option "VideoOverlay" "on" Option "UseFastTLS" "2" # Screen 0 # Option "DRI" "true" # Option "XAANoOffscreenPixmaps" "true" # Option "BackingStore" "true" # Option "EnablePrivateBackZ" "on" EndSection
Tiskni
Sdílej: