Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Section "Device" BoardName "ATI Mobility Radeon X1400" BusID "1:0:0" Driver "fglrx" Identifier "Device[0]" #Option "NoDDC" Option "UseInternalAGPGART" "no" Option "no_accel" "no" Option "no_dri" "no" Option "mtrr" "off" Option "ScreenOverlap" "0" Option "GammaCorrectionI" "0x00000000" Option "GammaCorrectionII" "0x00000000" Option "Capabilities" "0x00000000" Option "CapabilitiesEx" "0x00000000" Option "VideoOverlay" "on" Option "OpenGLOverlay" "off" Option "CenterMode" "off" Option "PseudoColorVisuals" "off" Option "Stereo" "off" Option "StereoSyncEnable" "1" Option "FSAAEnable" "no" Option "FSAAScale" "1" Option "FSAADisableGamma" "no" Option "FSAACustomizeMSPos" "no" Option "FSAAMSPosX0" "0.000000" Option "FSAAMSPosY0" "0.000000" Option "FSAAMSPosX1" "0.000000" Option "FSAAMSPosY1" "0.000000" Option "FSAAMSPosX2" "0.000000" Option "FSAAMSPosY2" "0.000000" Option "FSAAMSPosX3" "0.000000" Option "FSAAMSPosY3" "0.000000" Option "FSAAMSPosX4" "0.000000" Option "FSAAMSPosY4" "0.000000" Option "FSAAMSPosX5" "0.000000" Option "FSAAMSPosY5" "0.000000" Option "UseFastTLS" "2" Option "BlockSignalsOnLock" "on" Option "ForceGenericCPU" "no" Option "KernelModuleParm" "locked-userpages=0" Option "EnablePrivateBackZ" "no" Option "backingstore" "true" Option "DynamicClocks" "on" VendorName "ati" EndSection
Mám takový _dojem_, že tohle se dělo, když se fglrx modul nenačetl správně do jádra. Zkus, jestli
lsmod | grep fglrx
něco vypíše.
Stává se to v případě, že došlo k sice k instalaci fglrx modulu, ale jeho načtení blokuje jiný modul (například radeon). (Většinou k řešení stačilo příslušné moduly unloadovat, případně přinejhorším restartovat systém).
1. Bylo by dobré tedy alespoň uvést distribuci a jaký oficiální návod máš na mysli (jestli je to ten ze support.ati.com, nebo nějaký distribuční...)
2. Ke správné funkčnosti fglrx je nutné mít nainstalovaný fglrx modul pro právě běžící jádro, čehož se docílí buď tak, že se zkompiluje (ať už z návodu podle ati.com, nebo ze zdrojového balíčku v příslušné distribuci). Příkazem modprobe fglrx
je pak možné správně zkompilovaný a nainstalovaný modul načíst do jádra (což by mělo být popsané v tom příslušném návodu).
3. Pokud se bod 2. neprovede správně, tak se při startu Xorg sice použije ovladač fglrx, ale nebude fungovat 3D akcelerace a navíc to (dle mé zkušenosti) právě dělá pod kurzorem artefakty, které popisuješ.
Navrhnu několik řešení, které budou vycházet z mých zkušeností, ale rovněž z toho, že nevím přesně, jaká je situace s OpenSuSE neb používám Debian, nicméně:
1. Myslím, že OpenSuSE je zrovna ten typ distribuce, kde by neměl být problém najít přímo fglrx pro distribuční kernel v balíčku, možná se pletu, ale tohle je nejrychlejší způsob, jak zprovoznit ovladač na distribučním jádře (pokud máš vlastní, tak tohle asi padá, opět ale může být v distribuce přímo zdrojový balíček pro jádro + binární ovladač stejné verze)
2. Fglrx má problém s přehráváním videa přes XV výstup. Zkus použít OpenGL (GL) výstup. U mě to xorg sice neshodí, ale přes XV to nefunguje i přesto, že oficiálně by mělo (možná závisí na přehrávači, ale mplayer, xine, ani vlc mi Xka neshazují).
3. Pokud se nejedná nutně o herní výkon, pak celkem dobře funguje i ovladač radeon (nevím, na čem je postavená X1400, ale např pro X300 s GPU r300 již běhá). Menší výkon je vyvážen vyšší stabilitou, u notebooků hlavně v oblasti suspend/hibernace.
4. Zkusit jinou verzi ovladačů. Jsou verze, které fungují a jsou verze, s kterými jsou problémy... viz http://www.thinkwiki.org/wiki/Fglrx#Status
Je to chvílema vopruz... idální řešení, pokud je funkční, je pro mě je ideální bod 3...
Poslední věc: instalační balík od ATI umí vygenerovat přímo balíčky pro jednotlivé distribuce... přes všechny problémy, které s těmi ovladači jsou se mi tohle vždy osvědčilo a bylo to funkční.
Option "EnablePrivateBackZ" "on"
tak to dělat přestane.. bohužel jsem nestudoval ani co ten řádek přesně znamená tak nevím o co přicházím, ale nic neobvyklého kromě toho, že to přestalo jsem neobjevil.
display: :0.0 screen: 0 OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc. OpenGL renderer string: RADEON X800 GTO Generic OpenGL version string: 2.0.6286 (8.33.6)nevím jestli ti to pomůže ale já mám v xorg.conf u grafiky pouze toto:
Section "Device" Identifier "ATI Technologies, Inc. Radeon X800 (R430 UO)" Driver "fglrx" BusID "PCI:3:0:0" Option "VideoOverlay" "on" Option "UseFastTLS" "2" # Screen 0 # Option "DRI" "true" # Option "XAANoOffscreenPixmaps" "true" # Option "BackingStore" "true" # Option "EnablePrivateBackZ" "on" EndSection
Tiskni
Sdílej: