Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUARADE (šlo to i s -j SNAT --to x.x.x.x)
Potom jsem si stáhl tento hotový firewall link a upravil jsem ho takto link (zkoušel jsem ho i bez upravování) a šlo všechno kromě http ( nešly načíst žádný stránky). Nevíte co je špatně, jestli se už něco od toho roku 2004 nezměnilo (podle toho co jsem kde četl by to mělo fungovat). Případné logy dodám # Odchozi HTTP pozadavky (na port 80 s vyjimkou lokalniho serveru) # budou presmerovany na lokalniho squida (na portu 3128) ve funkci #transparentni proxy cache. $IPTABLES -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ! $INET_IFACE -d ! $INET_IP --dport 80 -j REDIRECT --to-port 3128
Take myslim, ze bude chyba urcite tady. Co jsem zbezne mrkl na ten skript tak tam ma nastaveno policy na DROP. Tim, ze jste zakomentoval radek
$IPTABLES -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ! $INET_IFACE -d ! $INET_IP --dport 80 -j REDIRECT --to-port 3128
doslo k tomu, ze se nekontroluji http pozadavky a okamzite jsou zahozeny. Takze opravit na ACCEPT:
$IPTABLES -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ! $INET_IFACE -d ! $INET_IP --dport 80 -j ACCEPT
# Routing zevnitr site ven neomezujeme $IPTABLES -A FORWARD -i $LAN1_IFACE -j ACCEPT # Routing zvenku dovnitr pouze pro navazana spojeni (stavovy firewall) $IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTA nevidím před těmito pravidly nic, co by pakety http DROPovalo… Navíc vámi zmíněné řádky jsou z
-t nat PREROUTING
, a ta nemá žádné policy explicitně nastavené, takže platí default ACCEPT.
$IPTABLES -P INPUT DROP $IPTABLES -P OUTPUT DROP $IPTABLES -P FORWARD DROPa pak na to presmerovani.
a šlo všechno kromě httpMůžeš rozvést, co přesně to "všechno" je?
$IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTse podle mne týká jenom TCP spojení, takže vám na DNS dotazy do internetu nepřijde odpověď. Zkuste přidat
$IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -p udp --dport 53 -j ACCEPT
Nejsem si tím jist, aleConnection tracking funguje i na UDP, v tomhle by problém být neměl.$IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTse podle mne týká jenom TCP spojení, takže vám na DNS dotazy do internetu nepřijde odpověď.
tcpdump -ni eth0 'ip proto \tcp and port 80' tcpdump -ni ppp0 'ip proto \tcp and port 80'Uvidíte, kam až pakety dorazí a kde se ztrácejí. Pokud by se vám nezobrazil průchod vůbec žádného paketu, je chyba na PC. Pokud se objeví alespoň na vstupu
eth0
, je problém s firewallem a podle toho, kde se ztrácejí poznáte, kde hledat.
telnet www.seznam.cz 80
a pripadne potom
GET / HTTP/1.0
?
Tiskni
Sdílej: