Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUARADE (šlo to i s -j SNAT --to x.x.x.x)
Potom jsem si stáhl tento hotový firewall link a upravil jsem ho takto link (zkoušel jsem ho i bez upravování) a šlo všechno kromě http ( nešly načíst žádný stránky). Nevíte co je špatně, jestli se už něco od toho roku 2004 nezměnilo (podle toho co jsem kde četl by to mělo fungovat). Případné logy dodám # Odchozi HTTP pozadavky (na port 80 s vyjimkou lokalniho serveru) # budou presmerovany na lokalniho squida (na portu 3128) ve funkci #transparentni proxy cache. $IPTABLES -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ! $INET_IFACE -d ! $INET_IP --dport 80 -j REDIRECT --to-port 3128
Take myslim, ze bude chyba urcite tady. Co jsem zbezne mrkl na ten skript tak tam ma nastaveno policy na DROP. Tim, ze jste zakomentoval radek
$IPTABLES -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ! $INET_IFACE -d ! $INET_IP --dport 80 -j REDIRECT --to-port 3128
doslo k tomu, ze se nekontroluji http pozadavky a okamzite jsou zahozeny. Takze opravit na ACCEPT:
$IPTABLES -t nat -A PREROUTING -p tcp -i ! $INET_IFACE -d ! $INET_IP --dport 80 -j ACCEPT
# Routing zevnitr site ven neomezujeme $IPTABLES -A FORWARD -i $LAN1_IFACE -j ACCEPT # Routing zvenku dovnitr pouze pro navazana spojeni (stavovy firewall) $IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTA nevidím před těmito pravidly nic, co by pakety http DROPovalo… Navíc vámi zmíněné řádky jsou z
-t nat PREROUTING
, a ta nemá žádné policy explicitně nastavené, takže platí default ACCEPT.
$IPTABLES -P INPUT DROP $IPTABLES -P OUTPUT DROP $IPTABLES -P FORWARD DROPa pak na to presmerovani.
a šlo všechno kromě httpMůžeš rozvést, co přesně to "všechno" je?
$IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTse podle mne týká jenom TCP spojení, takže vám na DNS dotazy do internetu nepřijde odpověď. Zkuste přidat
$IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -p udp --dport 53 -j ACCEPT
Nejsem si tím jist, aleConnection tracking funguje i na UDP, v tomhle by problém být neměl.$IPTABLES -A FORWARD -i $INET_IFACE -o $LAN1_IFACE -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPTse podle mne týká jenom TCP spojení, takže vám na DNS dotazy do internetu nepřijde odpověď.
tcpdump -ni eth0 'ip proto \tcp and port 80' tcpdump -ni ppp0 'ip proto \tcp and port 80'Uvidíte, kam až pakety dorazí a kde se ztrácejí. Pokud by se vám nezobrazil průchod vůbec žádného paketu, je chyba na PC. Pokud se objeví alespoň na vstupu
eth0
, je problém s firewallem a podle toho, kde se ztrácejí poznáte, kde hledat.
telnet www.seznam.cz 80
a pripadne potom
GET / HTTP/1.0
?
Tiskni
Sdílej: