Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
LS_OPPTIONS= ls
/bin/ls
' a obejít tak alias?
unalias ls
LS_OPTIONS
jsou ještě zlaté, koho bych někdy opravdu rád dostal do ruky, je ten, kdo v nejmenovaných distribucích vymyslel toto:
alias cp='cp -i' alias mv='mv -i'
a zejména zlatý hřeb(íček do rakve příčetnosti):
alias rm='rm -i'
/bin/rm
nebo unalias
, ale protože většinou pracuji na distribucích, které takto "bezpečné" nejsou, samozřejmě na to téměř vždy zapomenu.
1. To je hezké, že máte takový postoj, ale standardní chování unixových příkazů cp
, mv
a rm
je takové, že se (skoro) na nic neptají. Pokud se vám to nelíbí, můžete používat přepínač -i
nebo si na to nastavit alias. Ale vnucovat nestandardní "bezpečné" (viz bod 2) chování i těm, kdo o něj nestojí, je hloupost.
2. Představa, že vnucování dotazů typu "opravdu chcete …" ke každé sebeméně destruktivní operaci zvyšuje bezpečnost, je podle mého názoru pouhá iluze. Ze zkušenosti vím, že programy, které se tak chovají, nevedou k zodpovědnějšímu chování, ale naopak k podstatně nezodpovědnějšímu - uživatel se prostě naučí, že má ten enter mačkat dvakrát, případně že má mačkat enter-y-enter, ale rozhodně nezačne víc přemýšlet o tom, co dělá. A co je horší, uživatel zvyklý na takovou "vypolštářovanou" distribuci si může navyknout používat zmíněné příkazy bez přemýšlení, protože kdyby hrozilo, že si něco smaže, příkaz se ho zeptá; a když si pak sedne k standardně se chovajícímu systému, ta bezstarostnost se mu velmi rychle vymstí.
3. U příkazů cp
a mv
bych ještě vnucení implicitního přepínače -i
byl ochoten se skřípěním zubů překousnout, ale u příkazu rm
to musím označit za projev mdlého rozumu. Vy snad používáte příkaz rm
k něčemu jinému než k mazání souborů? Já ne… Takže nechápu, proč by se mne měl ptát, zda chci smazat soubor. Kdybych to nechtěl, tak ho nemažu. O slaboduchosti chování toho přepínače při mazání většího počtu souborů (nebo nedej bože adresářových stromů) ani nemluvě…
/etc/bash.bashrc, csh.cshrc, ksh.kshrc
/etc/profile.d/alias.sh
mohlo by stacit na konec ~/.profile dat
unset LS_OPTIONS
nebo z nej vubec nenacitat /etc/profile.
na te verzi suse co mam k dispozici (9.2?) to funguje, ovsem mohli to od te doby nejak prekopat...
# ls -F --indicator-style=none
Snad je to ten přepínač, co jsi přehlédl a chceš. :)
Další varianta je nadefinovat si vlastní bashovou funkci ls a v ní si už zavolat skutečné ls tak, jak chceš.
Jak je to vše na BSD bohužel nevím.
ls
na Debianu se žádnými LS_OPTIONS neřídí?
Příkaz ls
se sám o sobě proměnnou LS_OPTIONS
neřídí. V některých distribucích je ale defaultně nastaveno ls
jako alias pro '/bin/ls $LS_OPTIONS
'.
\ls
Tiskni
Sdílej: