Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Co je repositář?
Odpověď na tuto otázku najdeš ve FAQ, ve zkratce je to server na internetu, ze kterého si balíčkovací systém [FAQ] stahuje potřebné balíčky - v tvém případě *.rpm
Pokud je nemáš, doporučuji ti přidat alespoň dva základní repositáře - Packman a Guru.
ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/suser-guru/rpm/10.2/ packman.mirrors.skynet.be/pub/packman/suse/10.2
Zde najdeš asi většinu software pro Suse Linux, také Licq. Pokud by ti přece něco chybělo a potřebovala bys nainstalovat něco co v uvedených dvou repositářích není, můžu ti poradit postup, který používám.
Z rpm.pbone.net si stáhnu a nainstaluju prográmek createrepo.
Až ho nainstaluješ, tak si někde v home vytvoř adresář, kam si uložíš všechny RPM balíčky stažené z internetu, které potřebuješ nainstalovat a nejsou v Packmanu ani Guru.
Potom jako root zadej v konzoli createrepo /cesta/k/adresariRPM a v YaSTu si ten adresář přidej jako instalační zdroj.
Potom všechny stažené RPM balíčky uvidíš ve Správci programů, přes kterého instaluj veškerý software. Ušetří ti to nervy se závislostmi.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Tiskni
Sdílej: