Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.
Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).
aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.
Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 29. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.
Evropská komise předložila evropský balíček pro technologickou suverenitu, tedy soubor opatření, která mají posílit kapacity EU v oblasti polovodičů, umělé inteligence, cloudu a open source. To Evropě pomůže stát se lídrem v oblasti umělé inteligence, posílit její digitální autonomii a vytvářet podmínky pro udržitelnější digitální budoucnost.
OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána v nové major verzi 5.
Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.
OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.
Zdravím vespolek, potrápil jsem "stýčka gůgla" i LinuxPrinting.org, ale bez úspěchu. Sháním velkoformátovou tiskárnu (plotter) s možností tisku do formátu A1, která by nativně fungovala v Linuxu (tisk přes CUPS).
Z plotterů, které jsou na LinuxPrinting.org v kategorii "Perfectly", se už nedá žádný sehnat (nový v ČR) a naopak ty, které jsou v nabídce dodavatelů výpočetní techniky teď, jsou nanejvýš v kategorii "Mostly" nebo o tom, jestli fungují v Linuxu (a jak), není nikde ani zmínka. 
Chtěl jsem se proto zeptat v zdejším fóru - nemáte někdo zkušenost s nějakým aktuálně dostupným velkoformátovým zařízením (plotterem), které jede bez problémů v Linuxu? Předem díky všem za odpovědi.
Problém je právě v tom, že pokud už existuje nějaký velkoformátový inkjet s podporou postscriptu, tak je to mašina mimo naše finanční možnosti (=opravdu hodně drahá). Ostatní velkoformáty od HP, které jsou většinou i zmíněny na LinuxPrinting.org, používají pro CUPS driver chp2200, který ale většinou má jen omezenou funkčnost (černá není černá, ale tmavěmodrá; printer neumí podat papír z role; nelze zjistit status atd.), což je bohužel nepřípustné pro nasazení v provozu.
Ještě jsem objevil ZEH RIP software pro DesignJety 100 - 130 za cca 100$ (což je vzhledem k ceně plotteru kolem 60kKč snesitelné), který má podporu i pro Linux. Takže se pokusím stáhnout demoverzi a prubnout to.
Jediné co jsem zatím "s postscriptem" našel, jsou všechno řešení založené buď na EFI nebo ZEH (od HP), tzn. z aplikace se posílá tisk do nějakého filtru, který ten job převede do jazyka tiskárny a pošle k tisku. Na tomhle principu právě funguje i zmíněný ZEH RIP pro např. HP DesignJet 130nr. Prekérka je, že žádné z těchhle řešení není přímo filtr do CUPS, ale jak to tak vidím, tak mi nic jiného asi nezbude. 
Je mi jasný rozdíl mezi plotterem a velkoformátovou tiskárnou (na rozdíl od dodavatelů, kteří to perou pod jeden název). Zkusím to specifikovat blíž:
Potřebuju velkoformátové (A1) řešení pro tisk výkresů z CAD/CAM aplikací ... vzhledem k tomu, že max. snesitelná cena za to zařízení je cca 60.000Kč, tak nezbývá než použít některé z řešení typu DesignJet od HP nebo imagePROGRAF od Canonu apod. A právě v téhle kategorii hledám něco s bezproblémovou podporou v Linuxu (CUPSu).
Tiskni
Sdílej: