Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Zdravím vespolek, potrápil jsem "stýčka gůgla" i LinuxPrinting.org, ale bez úspěchu. Sháním velkoformátovou tiskárnu (plotter) s možností tisku do formátu A1, která by nativně fungovala v Linuxu (tisk přes CUPS).
Z plotterů, které jsou na LinuxPrinting.org v kategorii "Perfectly", se už nedá žádný sehnat (nový v ČR) a naopak ty, které jsou v nabídce dodavatelů výpočetní techniky teď, jsou nanejvýš v kategorii "Mostly" nebo o tom, jestli fungují v Linuxu (a jak), není nikde ani zmínka.
Chtěl jsem se proto zeptat v zdejším fóru - nemáte někdo zkušenost s nějakým aktuálně dostupným velkoformátovým zařízením (plotterem), které jede bez problémů v Linuxu? Předem díky všem za odpovědi.
Problém je právě v tom, že pokud už existuje nějaký velkoformátový inkjet s podporou postscriptu, tak je to mašina mimo naše finanční možnosti (=opravdu hodně drahá). Ostatní velkoformáty od HP, které jsou většinou i zmíněny na LinuxPrinting.org, používají pro CUPS driver chp2200, který ale většinou má jen omezenou funkčnost (černá není černá, ale tmavěmodrá; printer neumí podat papír z role; nelze zjistit status atd.), což je bohužel nepřípustné pro nasazení v provozu.
Ještě jsem objevil ZEH RIP software pro DesignJety 100 - 130 za cca 100$ (což je vzhledem k ceně plotteru kolem 60kKč snesitelné), který má podporu i pro Linux. Takže se pokusím stáhnout demoverzi a prubnout to.
Jediné co jsem zatím "s postscriptem" našel, jsou všechno řešení založené buď na EFI nebo ZEH (od HP), tzn. z aplikace se posílá tisk do nějakého filtru, který ten job převede do jazyka tiskárny a pošle k tisku. Na tomhle principu právě funguje i zmíněný ZEH RIP pro např. HP DesignJet 130nr. Prekérka je, že žádné z těchhle řešení není přímo filtr do CUPS, ale jak to tak vidím, tak mi nic jiného asi nezbude.
Je mi jasný rozdíl mezi plotterem a velkoformátovou tiskárnou (na rozdíl od dodavatelů, kteří to perou pod jeden název). Zkusím to specifikovat blíž:
Potřebuju velkoformátové (A1) řešení pro tisk výkresů z CAD/CAM aplikací ... vzhledem k tomu, že max. snesitelná cena za to zařízení je cca 60.000Kč, tak nezbývá než použít některé z řešení typu DesignJet od HP nebo imagePROGRAF od Canonu apod. A právě v téhle kategorii hledám něco s bezproblémovou podporou v Linuxu (CUPSu).
Tiskni Sdílej: