Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Zdravím vespolek, potrápil jsem "stýčka gůgla" i LinuxPrinting.org, ale bez úspěchu. Sháním velkoformátovou tiskárnu (plotter) s možností tisku do formátu A1, která by nativně fungovala v Linuxu (tisk přes CUPS).
Z plotterů, které jsou na LinuxPrinting.org v kategorii "Perfectly", se už nedá žádný sehnat (nový v ČR) a naopak ty, které jsou v nabídce dodavatelů výpočetní techniky teď, jsou nanejvýš v kategorii "Mostly" nebo o tom, jestli fungují v Linuxu (a jak), není nikde ani zmínka.
Chtěl jsem se proto zeptat v zdejším fóru - nemáte někdo zkušenost s nějakým aktuálně dostupným velkoformátovým zařízením (plotterem), které jede bez problémů v Linuxu? Předem díky všem za odpovědi.
Problém je právě v tom, že pokud už existuje nějaký velkoformátový inkjet s podporou postscriptu, tak je to mašina mimo naše finanční možnosti (=opravdu hodně drahá). Ostatní velkoformáty od HP, které jsou většinou i zmíněny na LinuxPrinting.org, používají pro CUPS driver chp2200, který ale většinou má jen omezenou funkčnost (černá není černá, ale tmavěmodrá; printer neumí podat papír z role; nelze zjistit status atd.), což je bohužel nepřípustné pro nasazení v provozu.
Ještě jsem objevil ZEH RIP software pro DesignJety 100 - 130 za cca 100$ (což je vzhledem k ceně plotteru kolem 60kKč snesitelné), který má podporu i pro Linux. Takže se pokusím stáhnout demoverzi a prubnout to.
Jediné co jsem zatím "s postscriptem" našel, jsou všechno řešení založené buď na EFI nebo ZEH (od HP), tzn. z aplikace se posílá tisk do nějakého filtru, který ten job převede do jazyka tiskárny a pošle k tisku. Na tomhle principu právě funguje i zmíněný ZEH RIP pro např. HP DesignJet 130nr. Prekérka je, že žádné z těchhle řešení není přímo filtr do CUPS, ale jak to tak vidím, tak mi nic jiného asi nezbude.
Je mi jasný rozdíl mezi plotterem a velkoformátovou tiskárnou (na rozdíl od dodavatelů, kteří to perou pod jeden název). Zkusím to specifikovat blíž:
Potřebuju velkoformátové (A1) řešení pro tisk výkresů z CAD/CAM aplikací ... vzhledem k tomu, že max. snesitelná cena za to zařízení je cca 60.000Kč, tak nezbývá než použít některé z řešení typu DesignJet od HP nebo imagePROGRAF od Canonu apod. A právě v téhle kategorii hledám něco s bezproblémovou podporou v Linuxu (CUPSu).
Tiskni Sdílej: