Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Zdravím vespolek, potrápil jsem "stýčka gůgla" i LinuxPrinting.org, ale bez úspěchu. Sháním velkoformátovou tiskárnu (plotter) s možností tisku do formátu A1, která by nativně fungovala v Linuxu (tisk přes CUPS).
Z plotterů, které jsou na LinuxPrinting.org v kategorii "Perfectly", se už nedá žádný sehnat (nový v ČR) a naopak ty, které jsou v nabídce dodavatelů výpočetní techniky teď, jsou nanejvýš v kategorii "Mostly" nebo o tom, jestli fungují v Linuxu (a jak), není nikde ani zmínka.
Chtěl jsem se proto zeptat v zdejším fóru - nemáte někdo zkušenost s nějakým aktuálně dostupným velkoformátovým zařízením (plotterem), které jede bez problémů v Linuxu? Předem díky všem za odpovědi.
Problém je právě v tom, že pokud už existuje nějaký velkoformátový inkjet s podporou postscriptu, tak je to mašina mimo naše finanční možnosti (=opravdu hodně drahá). Ostatní velkoformáty od HP, které jsou většinou i zmíněny na LinuxPrinting.org, používají pro CUPS driver chp2200, který ale většinou má jen omezenou funkčnost (černá není černá, ale tmavěmodrá; printer neumí podat papír z role; nelze zjistit status atd.), což je bohužel nepřípustné pro nasazení v provozu.
Ještě jsem objevil ZEH RIP software pro DesignJety 100 - 130 za cca 100$ (což je vzhledem k ceně plotteru kolem 60kKč snesitelné), který má podporu i pro Linux. Takže se pokusím stáhnout demoverzi a prubnout to.
Jediné co jsem zatím "s postscriptem" našel, jsou všechno řešení založené buď na EFI nebo ZEH (od HP), tzn. z aplikace se posílá tisk do nějakého filtru, který ten job převede do jazyka tiskárny a pošle k tisku. Na tomhle principu právě funguje i zmíněný ZEH RIP pro např. HP DesignJet 130nr. Prekérka je, že žádné z těchhle řešení není přímo filtr do CUPS, ale jak to tak vidím, tak mi nic jiného asi nezbude.
Je mi jasný rozdíl mezi plotterem a velkoformátovou tiskárnou (na rozdíl od dodavatelů, kteří to perou pod jeden název). Zkusím to specifikovat blíž:
Potřebuju velkoformátové (A1) řešení pro tisk výkresů z CAD/CAM aplikací ... vzhledem k tomu, že max. snesitelná cena za to zařízení je cca 60.000Kč, tak nezbývá než použít některé z řešení typu DesignJet od HP nebo imagePROGRAF od Canonu apod. A právě v téhle kategorii hledám něco s bezproblémovou podporou v Linuxu (CUPSu).
Tiskni
Sdílej: