Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »p12
, kterej mi vezme Thunderbird na podepisovani zprav.. Mam certifikat svoji certifikacni autority: ca.crt
, potom svuj privatni klic klient.key
, a svuj verejnej klic neboli certifikat klient.crt
a jeste nejakej soubor klient.csr
. Zkousel jsem nejake moznosti prevodu (ted presne nevim jake to byly, jsem u jineho pc), soubor *.p12 se mi vytvoril, naimportoval jsem ho do Thunderbirdu, ale vzdycky, kdyz jsem chtel podepsat zpravu, zahlasilo mi to: Spravce certifikatu nedokazal najit spravny certifikat, ktery by se pouzil pro elektronicky podpis dane zpravy.
. Mam takovy pocit, ze do jednoho *.p12
jsem zahrnul jak svuj privatni klic, tak certifikat CA i svuj certifikat.. ale porad stejna hlaska... jak to udelat?
openssl pkcs12 -export -in "$CERT.crt" -inkey "$CERT.key" \ -certfile ca.crt -name "$username" -out $CERT.p12
This specifies the "friendly name" for the certificate and private key. This name is typically displayed in list boxes by software importing the file.
Slovy doktora z filmu Vesničko má středisková: "Na funkci by to nemělo mít vliv." :-)
bezpecnostni zarizeni: Builtin object token
? (to maji v Thunderbirdu vsechny cert. autority), ja tam mam bezpecnostni zarizeni: Bezpecnostni zarizeni SW
. Nemuze mit to nejaky vliv na funkci? :)
Zkuste na soubor s certifikátem použít
openssl x509 -noout -text -in file.crt
(kde místo file.crt
použijete jméno souboru). Podstatná je část, která vypadá např. takto:
X509v3 Extended Key Usage: TLS Web Client Authentication, E-mail Protection
X509v3 Extended key usage: TLS Web Client Authentication
. To tedy znamena, ze si musim vystavit nove klice, ze? Muzete mi teda jeste, prosim poradit, jak si (s pouzitim sve ca) vytvorim klic, kterym mohu treba (jen) podepisovat maily? Diky moc.
Tiskni
Sdílej: