abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    26.12. 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 7
    26.12. 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    26.12. 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.12. 02:11 | Komunita

    Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    24.12. 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 18:33 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (35%)
     (1%)
     (19%)
     (1%)
     (1%)
     (1%)
     (12%)
     (13%)
     (15%)
    Celkem 155 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Dotaz: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?

    30.1.2008 13:15 PillowKiller
    Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    Přečteno: 532×
    Co se týče Linuxu, jsem začátečník, vím, že win i linux mají jiné adresářové struktury. Proto mě zajímá, jak se dostanu ke svým datům z linuxu, jsou-li teď ve woknech?

    Další věc je, že mám wokenní disk rozdělený na tři oddíly, jeden na wokýnka a dva na data. Avšak jak to udělat v linuxu? Když chci ponechat stejnou strukturu ... 13GB na systém a zbytek (asi 65GB)na data.

    Nějak pak naformátuju stávající oddíl C, rozdělím ho na jednu číst velkou 1024MB (dvojnásobek ramky) a udělám z něj oblast pro swap (správně?) a zbytek pro /. Současné oddíly D a E (ty datové) bych udělal jako /home ale jak, jsou li teď "jako" dva, můžu? Nemůžu? Z nich udělat jeden...

    Kdybych měl k dispozici další HDD, ani bych zde tento dotaz nepokládal. Od rána hledám řešení, ale většina výsledků říká, jak je linux super.

    Odpovědi

    30.1.2008 13:37 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    -k datum ve win se dostanes bez problemu, NTFS disk jde v linuxu pripojit pro cteni, FAT i pro zapis
    -HDD si muzes rozdelit jak chces, bezne deleni je na /, /home a swap, pokud mas 1GB ram tak muzes swap udelat i mensi, 1GB urcite bude stacit.
    -pokud chces z tech dvou oddilu D a E udelat jeden tak staci oba odstranit a vytvorit jeden novy. -priste by bylo lepsi ten dotaz rozdeli a navic se tu toho uz dost resilo takze staci hledat
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    michich avatar 30.1.2008 13:40 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    I na NTFS už se dá zapisovat.
    30.1.2008 13:45 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    je to mozne ale nevim jak moc je to spolehlive a radsi bych to zacatecnikovi nedoporucoval protoze by si mohl neco rozbit a potom nadavat na linux:-)
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    30.1.2008 14:00 PillowKiller
    Rozbalit Rozbalit vše Nenadávám
    No na linux bych nenadával, leda tak na sebe.
    30.1.2008 13:45 sweto | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    Rozdelenie 'C:' disku na / a swap si trafil spravne :) ale nezabudni na to hlavne: zalohovat zalohovat zalohovat. Konkretne veci z 'C:' ako Moje dokumenty, veci na Ploche, (idealne cely Document and settings), mozno sa najde nieco aj v program files.
    Pripojenie zvysneho miesto do /home mozes viacerymi sposobmi. Ale... Predpokladam ze na 'D:' a 'E:' je NTFS, co zrovna nie je stastne riesenie pre linux (nevravim ze by to neslo). Mozes bud jednu particiu pripojit do /home a druhu nechat ako datovy sklad (/mnt/data, alebo cosi podobne) alebo tie partici spojit do jednej a tu pripojit do /home. Kedze tam ale budes chciet nejaky linuxovy FS (ext3,reiser,...) tak rataj s tym, ze sa budu musiet formatovat, cize prides o data.
    Najlepsie riesenie (podla mna) by bolo presunut zalohy z 'C:' a cele 'D:' na 'E:', pripadne este niecim pod windowsom zmenit velkosti particii na pozadovane velkosti, nainstalovat linux, pripojit 'D:' ako /home, presunut veci z 'E:' (v linuxe pripojene niekam do /mnt/) na /home, sformatovat 'E:' na nieco linuxove a na zaver rozhadzat data po diskoch podla zelania.
    30.1.2008 13:58 PillowKiller
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    Děkuju, to jsou odpovědi na me otazky, avšak pořád to nějak neřeší můj problém. Ten 80GB disk mám plnej. A nemůžu ho prostě zformátovat, což by bylo super, ale nemůžu. Bude se mnou Fedora při instalaci komunikovat dostatečně? Já si právě vůbec neumím představit, jakým způsobem to bude probíhat. Respektive, jak velká je šance, že to při instalaci pokurvím a přijdu o data na D a E.

    A ohledně toho NTFS, které je na všech oddílech, co tomu brání? Dá se dodatečně změnit NTFS na FAT?
    30.1.2008 14:47 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    Linux bude chtít svou vlastní partišnu naformátovanou jiným filesystémem, než je FAT nebo NTFS. Existují i distribuce běžící z win, ale to by nemělo smysl. Takže pokud opravdu chceš linux instalovat, budeš muset někde vyštrachat pár giga prostoru na extra partišně. Buď přelozdělením stávajícího disku (zmenšit win partišnu by mělo jít, jsou na to win klikátka), nebo přidáním dalšího.
    30.1.2008 14:54 pvc2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    Rozhodně bych si ten linux nejprve vyzkoušel z live CD. Fedora 8, Ubuntu, PCLinuxOS ...
    Tam lze vyzkoušet čtení a zápis na datové oddíly z windows.
    Potom nejjistější je smazat 13GB oddíl s C. Ostatní ponechat.
    (před tím je dobré udělat si kopii part. tabulky resp. celého nultého sektoru - prvních 512B)
    A při instalaci zvolit možnost "použít místo bez oddílů". Ať si to rozdělí sám.
    U fedory je vlastní dělení trochu komplikovannější protože defaultně používá volume groups.
    30.1.2008 15:56 PillowKiller
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    O, tak to už je pro mě moc, k čemu budu potřebovat kopii prvních 512B? Když celý oddíl zformátuji?

    Zkusím si od někoho půjčit HDD, všechna data na něj přetáhnu a svůj disk celý smažu. Vypadá to že bych se tou instalací pouštěl na docela tenkej led.. Nebo se mýlím?
    Honza Balák avatar 30.1.2008 17:26 Honza Balák | skóre: 23 | blog: Jaxův linuxový zápisník | Předklášteří
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    Tu zálohu bych neřešil. Na C: máš naistalovaný Win. Na D, E si zazálohuj to, co bys mohl z C potřebovat. Potom spusť instalaci Linuxu a při ní smaž to C. Na jeho místo vytvoř / a swap (možná i /home). Na ostatní oddíly (D,E) nesahej, jen si pohlídej, aby je instalátor nezformátoval. S největší pravděpodobností je budeš mít potom připojení v /media
    <null>
    michich avatar 30.1.2008 17:55 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    Zálohu bych teda rozhodně řešil. Nezkušený uživatel se může splést jen to fikne.
    30.1.2008 18:53 PillowKiller
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    Ok, dodělám zálohy, smahnu Fedoru na DVD a jdu na to. Kdyby se něco nedařilo, tak se sem ozvu z druhýho kompa. Zatim díky.
    otasomil avatar 30.1.2008 17:59 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Přechod z Windows na Fedora 8, data, co s nimi bude?
    Pokud umis aspon trochu anglicky tak skus Puppylinux - ten te nauci co a jak a navic obsahuje nastroje pro praci s disky a bezproblemu podporuje i zapis na NTFS partition pokud ovsem nazvy souboru ci adresaru neobsahuji nektere znaky diakritiky - takoveto soubory nebudes moci nejak presunout ani smazat ale budes je muset nejprve prejmenovat bez pouziti diakritiky.
    A nebo skus instalaci typu "frugal" - to budes mit cely linuxovy system na disku (lze i FAT a dokonce i NTFS - mnou vyzkouseno) v podobe nekolika malo souboru a vubec nemusis resit nejake rozdelovani ani format disku a klidne linuxove soubory jako je jadro, image ramdisku a komprimovany obraz filesystemu pridej do korene disku C:\\.Budes ovsem potrebovat instalovat na disk zavadec ale k tomu ti staci vytvorit malou 8 MB partition ext2.
    Obavam se ze toto ti ovsem Fedora nenabidne - tuto moznost.
    Kdybys mel zajem tak vice o specialni instalaci v mem blogu.
    Pokud mas 1000MB RAM tak pro beznou cinnost nebudes swapovaci oddil vubec potrebovat a klidne na nej zapomen.
    K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.