V Berlíně probíhá konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Plasma Akademy 2025. Při té příležitosti byla oznámena alfa verze nové linuxové distribuce KDE Linux.
Byl vydán Debian 13.1, tj. první opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.12, tj. dvanáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Evropská komise potrestala Google ze skupiny Alphabet pokutou 2,95 miliardy eur (71,9 miliardy Kč) za porušení antimonopolní legislativy. Podle EK, která mimo jiné plní funkci antimonopolního orgánu EU, se Google dopustil protisoutěžních praktik ve svém reklamním byznysu. Google v reakci uvedl, že rozhodnutí považuje za chybné a hodlá se proti němu odvolat. EK ve věci rozhodovala na základě stížnosti Evropské rady vydavatelů. Podle
… více »Podpora 32bitového Firefoxu pro Linux skončí v roce 2026. Poslední podporované 32bitové verze budou Firefox 144 a Firefox 140 s rozšířenou podporou, jehož podpora skončí v září 2026.
Společnost Raspberry Pi nově nabízí Raspberry Pi SSD s kapacitou 1 TB za 70 dolarů.
Microsoft BASIC pro mikroprocesor 6502 byl uvolněn jako open source. Zdrojový kód je k dispozici na GitHubu.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se připojil k dokumentu „A Shared Vision of Software Bill of Materials (SBOM) for Cybersecurity“, který vydala americká Agentura pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA) s Národní bezpečnostní agenturou (NSA), spolu s dalšími mezinárodními partnery. Dokument vznikl v rámci globálního expertního fóra pro SBOM, které má za cíl motivovat k širšímu využívání … více »
Švýcarská AI centra EPFL, ETH Zurich a CSCS představila otevřený vícejazyčný velký jazykový model (LLM) s názvem Apertus. Vyzkoušet lze na stránce Public AI Inference Utility.
Byl vydán Linux Mint 22.2 s kódovým jménem Zara. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze novou XApp aplikaci Fingwit pro autentizaci pomocí otisků prstů nebo vlastní fork knihovny libAdwaita s názvem libAdapta podporující grafická témata. Linux Mint 22.2 bude podporován do roku 2029.
Čínská společnost Tencent uvolnila svůj AI model HunyuanWorld-Voyager pro generování videí 3D světů z jednoho obrázku a určené trajektorie kamery. Licence ale nedovoluje jeho používání na území Evropské unie, Spojeného království a Jižní Koreje.
~/.vimrc
mám nastaveno
set textwidth=80
a pokud vytvořím nový dokument, tak mi korektně zalamuje na konci řádku text na 80 znaků. Pokud však otevřu soubor s koncovkou .ddtp a chci něco upravovat, pak zalamování nefunguje, i když je tato volba v gvimu nastavena, nebo jí v něm zkusím nastavit znovu.
Čím to může být? Která volba může blokovat zapnutí této funkce a jak tento problém odstranit? Děkuji.
:set
tak tam je vidět nastavená textwidth=80
?
nastavil do ~/.vimrc
Máte tím na mysli .gvimrc?
cp This is a special kind of option, because when it's set or reset, other options are also changed as a side effect. CAREFUL: Setting or resetting this option can have a lot of unexpected effectsPokud si textwidth nastavíte ve
~/.vimrc
, tak pak už se může změnit jen v některém ze souborů, které po ~/.vimrc
následují v tom seznamu :scriptnames
.
S tím ~/.vimrc je právě trochu problém, že se nesourcuje poslední, takže se s vámi hezky nastavenámi hodnotami může později ještě něco ošklivého nepěkného stát. Doporučuji ty soubory náseldující za .vimrc prozkoumat, pak je také možnost pustit vim zcela bez sourcování nějakých konfiguráků, nebo jen s ~/.vimrc atd.
Tiskni
Sdílej: