V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Dobrý den, Mám problém se SW raidem, resp. s tím, že po vytvoření pole a spolehlivé funkce a restartu pecky pole vůbec není detekováno. Mám čtyři disky o stejné velikosti s tím, že z prvních dvou vytvořím raid0 z dalších dvou také a z těchto dvou polí pak udělám pole raid1. Naformátuji, restartuji a pole je fuč. Postup při tvorbě: mdadm --create /dev/md0 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdb1 /dev/sdc1 // pole md0 ze dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md1 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdd1 /dev/sde1 // pole md1 z dalších dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md2 -c 128 -l 1 -n 2 /dev/md0 /dev/md1 // pole z predchozich dvou poli - raid 1 mdadm --detail --scan >> /etc/mdadm/mdadm.conf // ulozeni do konfiguracniho souboru mkfs.ext3 /dev/md2 // vytvoreni filesystemu v poli mount /dev/md2 /mnt/disk // připojení Zajímavé je, že adresář /etc/mdadm/ neexistoval - ručně jsem musel vytvořit. Poradíte někdo jak pole zachovat i po restartu? Díky Peet.
Konfigurační soubor nepotřebujete, pokud jsou veškerá pole vytvářena jen z diskových oddílů s patřičným identifikátorem. Tady je ale md2
složeno z md0
a md1
, takže mdadm
potřebuje trochu pomoci. Mělo by ale stačit např.
DEVICES /dev/sd* /dev/md0 /dev/md1 ARRAY /dev/md0 UUID=... ARRAY /dev/md1 UUID=... ARRAY /dev/md2 UUID=...
Ještě bych také zkontroloval, jestli to má být opravdu /etc/mdadm/mdadm.conf
, třeba u mne je to /etc/mdadm.conf
. A samozřejmě jestli se při startu spouští nějaký skript, který zavolá 'mdadm --assemble --scan
.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
mkinitramfs -o /boot/mujraid.img -o `uname -r`Obsah menu.lst:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 RAID root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro initrd /mujraid.img savedefault title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 BEZ RAIDU root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sdb2 ro initrd /puvodni.imgJe to příklad, ty si to musíš udělat podle tvojí aktuální situace.
takže tady zadám místo: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro toto: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sda1 ro a bude to fungovat?
Na tom nesejde, initrd se musí vygenerovat stejně znovu.Na co? Když to pole je jenom skladiště dat a nebootuje se z něj, tak nemusíš s initrd vůbec nic řešit - jádro nabootuje, nahraje potřebné moduly z disku a pak sestaví pole. A původní "je třeba znovu vytvořit initrd" nemusí nutně platit, ani kdyby se z toho pole mělo bootovat - záleží na tom, jestli je v tom distribučním podpora pro RAID zahrnutá.
Jak tedy na to když nemusím initrd znovu vytvořit?To je právě ta otázka
fdisk -l /dev/sdx
Tiskni
Sdílej: