Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Dobrý den, Mám problém se SW raidem, resp. s tím, že po vytvoření pole a spolehlivé funkce a restartu pecky pole vůbec není detekováno. Mám čtyři disky o stejné velikosti s tím, že z prvních dvou vytvořím raid0 z dalších dvou také a z těchto dvou polí pak udělám pole raid1. Naformátuji, restartuji a pole je fuč. Postup při tvorbě: mdadm --create /dev/md0 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdb1 /dev/sdc1 // pole md0 ze dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md1 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdd1 /dev/sde1 // pole md1 z dalších dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md2 -c 128 -l 1 -n 2 /dev/md0 /dev/md1 // pole z predchozich dvou poli - raid 1 mdadm --detail --scan >> /etc/mdadm/mdadm.conf // ulozeni do konfiguracniho souboru mkfs.ext3 /dev/md2 // vytvoreni filesystemu v poli mount /dev/md2 /mnt/disk // připojení Zajímavé je, že adresář /etc/mdadm/ neexistoval - ručně jsem musel vytvořit. Poradíte někdo jak pole zachovat i po restartu? Díky Peet.
Konfigurační soubor nepotřebujete, pokud jsou veškerá pole vytvářena jen z diskových oddílů s patřičným identifikátorem. Tady je ale md2
složeno z md0
a md1
, takže mdadm
potřebuje trochu pomoci. Mělo by ale stačit např.
DEVICES /dev/sd* /dev/md0 /dev/md1 ARRAY /dev/md0 UUID=... ARRAY /dev/md1 UUID=... ARRAY /dev/md2 UUID=...
Ještě bych také zkontroloval, jestli to má být opravdu /etc/mdadm/mdadm.conf
, třeba u mne je to /etc/mdadm.conf
. A samozřejmě jestli se při startu spouští nějaký skript, který zavolá 'mdadm --assemble --scan
.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
mkinitramfs -o /boot/mujraid.img -o `uname -r`Obsah menu.lst:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 RAID root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro initrd /mujraid.img savedefault title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 BEZ RAIDU root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sdb2 ro initrd /puvodni.imgJe to příklad, ty si to musíš udělat podle tvojí aktuální situace.
takže tady zadám místo: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro toto: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sda1 ro a bude to fungovat?
Na tom nesejde, initrd se musí vygenerovat stejně znovu.Na co? Když to pole je jenom skladiště dat a nebootuje se z něj, tak nemusíš s initrd vůbec nic řešit - jádro nabootuje, nahraje potřebné moduly z disku a pak sestaví pole. A původní "je třeba znovu vytvořit initrd" nemusí nutně platit, ani kdyby se z toho pole mělo bootovat - záleží na tom, jestli je v tom distribučním podpora pro RAID zahrnutá.
Jak tedy na to když nemusím initrd znovu vytvořit?To je právě ta otázka Výše je napsáno, že rekurzivní detekce RAID polí není v jádře implementována - normální RAID pole by jádro ale nadetekovat mělo bez nějakých zvláštních zásahů - když je tedy po restartu pole fuč, je fuč jenom to /dev/md2, nebo i ta další dvě - /dev/md1 a /dev/md0 ?
fdisk -l /dev/sdx
Tiskni Sdílej: