Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
ldap-basedn=ou=hostnames,dc=mojedomena,dc=cz ldap-binddn=cn=dnsdaemon,dc=mojedomena,dc=cz ldap-secret=heslo ldap-method=strict local-addres=192.168.35.220 recursor=137.40.176.35Je to v takovém stavu, že to funguje, ale jsem si jist, že to není zrovna nejlépe nakonfigurované.
1) Nevím proč, ale když nastavím local-address=127.0.0.1 tak to nefunguje.
2)Ta adresa v recursoru je adresa nějakého DNS venku. Nepřišel jsem na to, jak těch adres zadat víc
3)Netuším, zda to kešuje, spíš bych řekl že ne.
Nechci tady po někom celé howto, spíš jen mírně nasměrovat k cíli. Pokud někdo používáte PowerDNS jen jako kešující server, tak mi sem třeba hoďte konfiguráky, myslím, že z toho pak pochopím, jak to funguje. DíkyŘešení dotazu:
1. local-address = adresy na kterých server naslouchá. Můžeš jich nastavit víc oddělených čárkou, takže si klidne přidej i 127.0.0.1. Ale tu veřejnou tam musíš mít, aby se mohli dotazovat stroje z venku.
2. Jestli jich jde zadat víc nevím. Ale pokud ano, tak budou oddělené čárkou
Jestli chceš kešovat dotazy na jiné servery, tak musíš ještě nainstalovat PowerDNS Recursor od stejného autora.
Ano, recursor může naslouchat na 127.0.0.1. Pokud tam ale naslouchá i PowerDNS, tak použij jiný port. Jinak prakticky se to většinou dělá tak, že PowerDNS slouží jako tvůj DNS server pro všechny dotazy. I neautoritativní, ty předá právě recursoru. Nastavení bude potom vypadat např. následovně:
pdns.conf
local address=192.168.35.220,127.0.0.1 local port=53 recursor=127.0.0.1:1053
recursor.conf
local address=127.0.0.1 local port=1053
resolv.conf
nameserver=127.0.0.1
Ostatní počítače v síti budou mít jako DNS server nastavené 192.168.35.220. Když vznesou dotaz na tvůj server, tak pokud odpověd ví, přímo odpoví (autoritativní odpověď). Pokud neví, dotáže se recursoru, ten to zjistí, případně vytáhne z keše a server to pak vrátí (neautoritativní odpověď).
Postupuje, tak jak se hledá v DNS. Dotaže se kořenového serveru na server spravujici první uroveň (např. .cz), toho se zeptá na server spravujici druhou uroveň (např. firma.cz) atd až se dopátrá výsledku.
Přesně takle to dělá i mašina 137.40.176.35, kterou tam máš teď (tu ti asi řekl poskytovatel připojení předpokládám). To je vlastně taky recursor, resp. resolver. Akorát, že nemáš u sebe nakešované výsledky. Zase na druhou stranu se nemusíš ptát kvůli jedné doméně několikrát. Co je z hlediska zatížení linky lepší ve výsledku záleží na tom na co a jak často se ptáš.
Jo a abych předešel dotazu, jak recursor najde ty kořenové servery. Jejich IP má zapsané přímo v sobě (v současné době jich je 13).
Tiskni
Sdílej: