Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.
Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Arch: 1 minuta 2 sekundy do zmizení hodinek u kurzoru a přestání hrabání disku Debian: 1 minuta a 30 sekund ---||---Zabýval jste se tím, co tento rozdíl způsobilo? Jako uživatele Debianu by mě to docela zajímalo.
Rychlost (subjektivní) je dána především tím,
Na distribuci jako takové to nezáleží prakticky vůbec. Co se týká optimalizací pro procesor, jejich vliv je většinou zanedbatelný; výjimku tvoří jen specifické aplikace, které jsou výpočetně náročné - encoding videa/audia, kryptografické algoritmy, komprese/dekomprese, raytracing apod. Samozřejmě ale jen když se jedná o větší objemy dat - na interaktivním SSH to nepoznáte, při používání SCP/SFTP po nezatíženém gigabitu ano.
Jinak souhlasím s tím, že doba startu je velmi populární
Populární sice je, ale IMHO naprosto neoprávněně.
Jenže tohle je značně demagogický argument. Na jednoho uživatele totiž připadne právě jen těch 10 sekund - na jednoho uživatele, který za ten den stráví řádově větší dobu daleko méně produktivními činnostmi. Když se to nasčítá přes všechny uživatele, dostanete sice impozantně vypadající číslo, ale to je jen dojem; abyste získal představu, co vlastně znamená, musíte si ho stejně vydělit počtem uživatelů.
Podobné demagogické úvahy (nesmyslné násobení počtem uživatelů a strašení výslednými velkými čísly) jsou ale bohužel velmi populární. Ve výsledku pak vedou k nešťastným kampaním za nahrazení olověných závaží na automobilových kolech zinkovými nebo honbě za výrobou výhradně RoHS elektroniky…
budu resit problem, ktery je zanedbatelny pro kadeho uzivatele, ale nezanedbatelny celkove
Jenže on není nezanedbatelný celkově. Sčítáním přes uživatele dostanete hodnotu, která nemá žádný praktický význam.
Tiskni
Sdílej: