Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
cat /etc/modprobe.d/alsa-base
# autoloader aliases
install sound-slot-0 /sbin/modprobe snd-card-0
install sound-slot-1 /sbin/modprobe snd-card-1
install sound-slot-2 /sbin/modprobe snd-card-2
install sound-slot-3 /sbin/modprobe snd-card-3
install sound-slot-4 /sbin/modprobe snd-card-4
install sound-slot-5 /sbin/modprobe snd-card-5
install sound-slot-6 /sbin/modprobe snd-card-6
install sound-slot-7 /sbin/modprobe snd-card-7
# Cause optional modules to be loaded above generic modules
install snd /sbin/modprobe --ignore-install snd && { /sbin/modprobe --quiet snd-ioctl32 ; : ; }
install snd-pcm /sbin/modprobe --ignore-install snd-pcm && { /sbin/modprobe --quiet snd-pcm-oss ; : ; }
install snd-mixer /sbin/modprobe --ignore-install snd-mixer && { /sbin/modprobe --quiet snd-mixer-oss ; : ; }
install snd-seq /sbin/modprobe --ignore-install snd-seq && { /sbin/modprobe --quiet snd-seq-midi ; /sbin/modprobe --quiet snd-seq-oss ; : ; }
install snd-rawmidi /sbin/modprobe --ignore-install snd-rawmidi && { /sbin/modprobe --quiet snd-seq-midi ; : ; }
# Cause optional modules to be loaded above sound card driver modules
install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --ignore-install snd-emu10k1 $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe -Qb snd-emu10k1-synth ; }
install snd-via82xx /sbin/modprobe --ignore-install snd-via82xx $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe -Qb snd-seq ; }
# Load saa7134-alsa instead of saa7134 (which gets dragged in by it anyway)
install saa7134 /sbin/modprobe --ignore-install saa7134 $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe -Qb saa7134-alsa ; : ; }
# Load snd-seq for devices that don't have hardware midi;
# Ubuntu #26283, #43682, #56005; works around Ubuntu #34831 for
# non-Creative Labs PCI hardware
install snd /sbin/modprobe --ignore-install snd && { /sbin/modprobe -Qb snd-seq ; }
# Prevent abnormal drivers from grabbing index 0
options bt87x index=-2
options cx88_alsa index=-2
options saa7134-alsa index=-2
options snd-atiixp-modem index=-2
options snd-intel8x0m index=-2
options snd-via82xx-modem index=-2
options snd-usb-audio index=-2
options snd-usb-usx2y index=-2
options snd-usb-caiaq index=-2
# Ubuntu #62691, enable MPU for snd-cmipci
options snd-cmipci mpu_port=0x330 fm_port=0x388
options snd-hda-intel model=auto
aplay -v -Dplughw:0 Muller\ Richard\ -\ Nebude_to_lahke.wav Přehrávám WAVE 'Muller Richard - Nebude_to_lahke.wav' : Signed 16 bit Little Endian, Rate 44100 Hz, Stereo Plug PCM: Hardware PCM card 0 'HDA ATI SB' device 0 subdevice 0 Its setup is: stream : PLAYBACK access : RW_INTERLEAVED format : S16_LE subformat : STD channels : 2 rate : 44100 exact rate : 44100 (44100/1) msbits : 16 buffer_size : 16384 period_size : 4096 period_time : 92879 tick_time : 0 tstamp_mode : NONE period_step : 1 sleep_min : 0 avail_min : 4096 xfer_align : 4096 start_threshold : 16384 stop_threshold : 16384 silence_threshold: 0 silence_size : 0 boundary : 1073741824stoji kurzor dokud se pisnicka neprehraje. Tvari se to jako ze hraje, ale zvuk nic
Nepomohl příkaz alsaconf?
aplay -l **** Seznam PLAYBACK Hardwarových zařízení **** karta 0: SB [HDA ATI SB], zařízení 0: ALC861VD Analog [ALC861VD Analog] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0 karta 0: SB [HDA ATI SB], zařízení 6: Si3054 Modem [Si3054 Modem] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0 karta 1: HDMI [HDA ATI HDMI], zařízení 3: ATI HDMI [ATI HDMI] Podzařízení: 1/1 Podzařízení #0: subdevice #0nevim tedy jak to nastavit
Mam rovnako problem so zvukom. Zvukova karta na doske (asus p5q-em) + grafika ATI 3650 na PCI-E . Grafika ma HDMI, ale pripojenu ju mam klasicky cez DVI. Zvuk som schopny rozbehat len ak grafiku vyberiem, v momente ako tam je, dostavam znamu chybu "audiotestsrc wave sine freq 512...." ktorej je plny google
Pouzivam Ubuntu 8.10 a zda sa mi ze problem je naozaj v konflikte HDMI a onboard zvukovej karty. Tych par rieseni co som nasiel na webe sa ukazalo ako uplne nepouzitelnych, HDMI sa v BIOSE neda vypnut a zatial sa mi ho nepodarilo disablovat ani v alsa-base. Ak nic ine, ostanem len pri integrovanej grafike a ATI bude musiet ist von :(
Je potřeba postupovat po jednotlivých vrstvách zvukového subsystému.
1. Alsa - Správné pořadí obou zvukovek Intel HDA. Hoď sem výpis "ls /proc/asound" (řekne názvy zvukovek) a "aplay -l" (řekne jejich pořadí)
2. Pulseaudio - je, není? Pokud je, běží? Lze přes něj přehrávat? Jak má nastavená výstupní zařízení? Tady se napojujeme na alsu otestovanou v předchozím kroku.
4. Jak je nastavené gnome v ubuntu? Jaké zvukové zařízení používá (pulseaudio nebo rovnou alsu)? Tady se napojujeme na pulseaudio/alsu otestované v předchozích krocích.
Zvukový subsystém v současném linuxu je velice (až zbytečně) komplikovaný a chyba (obvykle nesprávná konfigurace) může být na kterékoliv vrstvě.
Tiskni
Sdílej: