Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Byla vydána nová verze 15.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři Ubuntu představili projekt Myna, tj. iniciativu zaměřenou na přidání funkce převodu řeči na text do prostředí desktopu Ubuntu. Dle plánu již v Ubuntu 26.10.
Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.
Mam totiz takovy silny pocit, ze patent na LZW, kterym se Unisys zastitoval, uz pred par mesici vyprsel.
A Unisys vyzadoval platby za kazde pouziti softwaru, jehoz autori neodvedli licencni poplatky. Takze se to teoreticky tykalo vsech Open Source projektu vcetne GIMPu.
gnuplot> set term png size 400,300 Terminal type set to 'png' Options are 'nocrop medium size 400,300 ' gnuplot>
Gnuplot používáme k prezentaci dat Hydronetu. Ovšem grafy se teď nekreslí na požádání uživatele, gnuplot je volaný co pár minut z crona. Způsob popsaný v článku je určitě lepší, protože si uživatel bude moci navolit, jak má graf vypadat. Díky za článek, to se bude hodit!
Rko je IMHO fakt o dost lepší, než GNU Plot ... možnosti formátování grafů mi přijdou jako neskutečné. Umí export do kde čeho a podle mě se dá i jaksi "lépe uchopit", než třeba GNU Plot. Nezanedbatelnou možností je možnost dělání statistik. Je fakt, že si ale žádá o něco více systémových prosředků...
Zajímal by mě názor někoho dalšího, kdo má s objema produkty zkušenosti...
Jáchym
Tiskni
Sdílej: