plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
rdev
na konci clanku, neni to ekvivalentem k parametru root=...
?
Netreba sa hanbit a ked je na pocitaci Windows, tiez sa tam da kadeco zistit o typoch zvukovych/grafickych/sietovych kariet atd atd.
petr@petrs:~$ cat /etc/lilo.conf # Start LILO global section boot = /dev/hdi #compact # faster, but won't work on all systems. delay = 50 # End LILO global section # Linux bootable partition config begins # image = /boot/vmlinuz root = /dev/hdi3 label = 2.6.7-rc1 append = "video=aty128fb:1024x768-24@75" read-only # image = /boot/vmlinuz-2.6.6-rc1 root = /dev/hdi3 label = 2.6.6-rc1 append = "video=aty128fb:1024x768-24@75" read-only read-only for checking # other = /dev/hdk2 image=/mnt2/boot/vmlinuz-2.4.21-9.EL label=linux-rhel initrd=/mnt2/boot/initrd-2.4.21-9.EL.img read-only append="hdb=ide-scsi root=LABEL=/" # Linux bootable partition config ends #DOS bootable partition config begins other = /dev/hdi1 label = win table = /dev/hdi # DOS bootable partition config ends other = /dev/hdk1 label = win_server table = /dev/hdkPetr
Po druhe: jadro 2.6 okrem inych vylepseni preslo reviziou make-systemu a malo by lepsie fungovat prebuildovanie len zmenenej/pridanej casti jadra. Treba si uvedomit, ze mnozstvo nastaveni je velke a spravne zachytit vsetky zavislosti nemusi byt jednoduche. Takze ak sa ponahlate, skuste vynechat 'clean' a asi to zafunguje.
Napr. /usr/src/linux-2.4.24/Documentation/modules.txt - riadok 27.
Ale je zbytocne sa o tom hadat. Clanok bol mysleny ako startovaci bod pre zaciatocnikov a tym 'clean' neuskodi. Stavali sa chyby, ze nejake zavislosti neboli spravne zachytene makefile-och a bez 'clean' sa neprekompilovali veci, ktore sa mali. Ak si verite a viete identifikovat/vyriesit tento problem ak nastane, tak kludne clean vynechajte.
cd /usr/src/linux make O=/home/uzivatel/... menuconfig make O=/home/uzivatel/... bzImage modules su make O=/home/uzivatel/... modules_install installVyhoda je ze kompilovat muze normalni uzivatel a pritom zdrojaky jsou v /usr/src/linux.
P.S. odpovedas do diskusie starej dobrych par mesiacov. A malokto si to vsimne. Lepsie je polozit otazku do diskusii a dat tam linku na clanok nech vieme o com je rec.
Tiskni
Sdílej: