Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Strucne: mailbox vo /var/spool/mail/*: Odporucam pustit 'mail' a ulozit jednu spravu do suboru:
$ mail mailx version nail 10.7 3/19/04. Type ? for help. "/var/spool/mail/rastos": 1 message 1 new >N 1 john@yahoo.com Wed Jun 23 08:17 20/721 test ? s /tmp/msg "/tmp/msg" [New file] 21/730 ? xPotom sa pozries na /tmp/msg - taketo subory su v mailboxe nacvakane jeden za druhym.
Mime: hlavicka obsahuje nieco taketo:
Content-type: multipart/alternative; boundary="Boundary_(ID_PjqrZVpDzzEjacVh9b/vqg)"Jednotlive attachmenty su podtom oddelene riadkami, na ktorych je:
--Boundary_(ID_PjqrZVpDzzEjacVh9b/vqg)
uuencode/decode - pozriet si manualovu stranku, urobit si uuencode na lubovolny subor a pozriet si prve dva a posledny riadok vystupu.
Osobne sa domnievam, ze ak SMTP server nedokaze dorucit spravu, posle ju smart-hostovi. Nedokazat to moze napr. z dovodu timeoutov pri rezolovani DNS a podobne. Dokumentacia sendmail-u napr. hovori, ze smart-host mozno definovat ako host, ktory dokaze spracovat e-mail, ktory sa niekde na ceste musi prenasat napr. cez uucp. Nas server to nevie, ale vieme o niekom, kto to vie - proste je smart - chytrejsi ako nas server.
Co sa tyka spravania pri viacerych MX - myslim, ze to zavisi na druhu problemu, ktory ma nas server s dorucovanim. RFC hovori: "if host is not available" - ak nie je dostupny. Povedal by som, ze 'no route to host' ci 'connection timeout' by mali viest k pouzitiu dalsieho MX v poradi.
Este k prvej otazke: SMTP server moze byt nakonfigurovany ako 'forwarder' - vtedy, vseto co dostane posle tomu 'forwarduje'. Moze byt ale nakonfigurovany ako plnohodnotny server a vtedy sa pokusa dorucit spravu sam.
Tiskni
Sdílej: