plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Strucne: mailbox vo /var/spool/mail/*: Odporucam pustit 'mail' a ulozit jednu spravu do suboru:
$ mail mailx version nail 10.7 3/19/04. Type ? for help. "/var/spool/mail/rastos": 1 message 1 new >N 1 john@yahoo.com Wed Jun 23 08:17 20/721 test ? s /tmp/msg "/tmp/msg" [New file] 21/730 ? xPotom sa pozries na /tmp/msg - taketo subory su v mailboxe nacvakane jeden za druhym.
Mime: hlavicka obsahuje nieco taketo:
Content-type: multipart/alternative; boundary="Boundary_(ID_PjqrZVpDzzEjacVh9b/vqg)"Jednotlive attachmenty su podtom oddelene riadkami, na ktorych je:
--Boundary_(ID_PjqrZVpDzzEjacVh9b/vqg)
uuencode/decode - pozriet si manualovu stranku, urobit si uuencode na lubovolny subor a pozriet si prve dva a posledny riadok vystupu.
Osobne sa domnievam, ze ak SMTP server nedokaze dorucit spravu, posle ju smart-hostovi. Nedokazat to moze napr. z dovodu timeoutov pri rezolovani DNS a podobne. Dokumentacia sendmail-u napr. hovori, ze smart-host mozno definovat ako host, ktory dokaze spracovat e-mail, ktory sa niekde na ceste musi prenasat napr. cez uucp. Nas server to nevie, ale vieme o niekom, kto to vie - proste je smart - chytrejsi ako nas server.
Co sa tyka spravania pri viacerych MX - myslim, ze to zavisi na druhu problemu, ktory ma nas server s dorucovanim. RFC hovori: "if host is not available" - ak nie je dostupny. Povedal by som, ze 'no route to host' ci 'connection timeout' by mali viest k pouzitiu dalsieho MX v poradi.
Este k prvej otazke: SMTP server moze byt nakonfigurovany ako 'forwarder' - vtedy, vseto co dostane posle tomu 'forwarduje'. Moze byt ale nakonfigurovany ako plnohodnotny server a vtedy sa pokusa dorucit spravu sam.
Tiskni
Sdílej: