Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
RS232 podle specifikace do vzdálenosti 15 metrů při přenosové rychlosti do 20kb/s, což vyplývá z povolené kapacity kabelu 2500pF. V praxi jsou dosahovány výsledky mnohem lepší (115200kb/s při vzdálenosti až 50 metrů), díky použití kabelů s kapacitou pod 1000 pF. Rozhraní RS232 je relativně málo odolné proti rušení...
http://www.hw.cz/docs/rs485/rs485.htmlRS422/RS485 do 1200 metru, pricemz na RS485 lze povesit vice zarizeni. Komunikacni linky jsou galvanicky oddelene, takze vam toho pri nejakych problemech moc neshori.
Prevodnik RS232<->RS485 lze vyrobit i podstatne levneji, ovsem nutnosti byva ovladani vysilace signalem RTS, ale s tim pod linuxem nemam zkusenost a zajimalo by mne, s jakou odezvou je mozne ho ovladat, nebot pod nejmenovanym operacnim systemem se chova dost nevypocitatelne.
while(1) { /*Wait for TSR*/ if(ioctl(fd, TIOCSERGETLSR, &lsr) == -1) { printf("ioctl() error %d occured (%s)\n", errno, strerror(errno)); return -1; } if(lsr & TIOCSER_TEMT) break; }Pak teprve je možné změnit stav RTS a tím přepnout modem z vysílání na příjem.
int iFlags = TIOCM_RTS; ioctl(fd, TIOCMBIS, &iFlags);a deaktivuje takto:
int iFlags = TIOCM_RTS; ioctl(fd, TIOCMBIC, &iFlags);kde
fd
je file descriptor daného otevřeného portu.
root# setserial /dev/ttyS0
/dev/ttyS0, UART: 16550A, Port: 0x03f8, IRQ: 4
Nastavení parity explicitně na 1 lze chápat jako přidání jednoho stopbitu navíc, nicméně dva stopbity by měly stačit, takže snad ani není potřeba to dělat. Nastavit ji na 0 by teoreticky šlo softwarově, kdyby počet bitů ve slovu byl nižší než 8. Paritu lze také při příjmu ignorovat. Ale netuším, v jaké aplikaci je nutné nastavovat paritu na fixní hodnotu.
include/linux/serial_reg.h
Takže test na chybu parity by se dal udělat jako#include<linux/serial_reg.h> int lsr; ioctl(fd, TIOCSERGETLSR, &lsr); if (lsr & UART_LSR_PE) parity_error();
#define UART_LCR_SPAR 0x20 /* Stick parity (?) */Nevíte někdo, proč je v tom komentáři otazník?
#!/usr/bin/env python import base64, MySQLdb, os, sys from MySQLdb.cursors import Cursor,BaseCursor,DictCursor password_base64 = 'aowfowefwe=\n' # plaintext heslo nechci ukazovat password_plain = base64.decodestring(password_base64) db = MySQLdb.connect(db='moje_db', passwd=password_plain ) c = DictCursor(db) db_command = 'select * from tabulka' c.execute(db_command) while True: answer = c.fetchone() if not answer: break print answer #Udelej neco s temi daty c.close() db.close()Takže když už jsou data k dispozici, je potřeba je nasypat do otevřeného a patřičně nastaveného sériového portu. Ukázka pro inspiraci může vypadat následovně:
#!/usr/bin/env python import tty, os fd = os.open('/dev/ttyS0', os.O_RDWR | os.O_SYNC) attr = tty.tcgetattr(fd) attr[tty.IFLAG] = tty.IGNPAR | tty.IGNBRK | tty.INPCK | tty.IMAXBEL | tty.IXOFF attr[tty.LFLAG] = tty.ECHOKE attr[tty.OFLAG] = tty.ONOCR attr[tty.CC][tty.VMIN] = 0 attr[tty.CC][tty.VTIME] = 5 attr[tty.ISPEED] = tty.B19200 attr[tty.OSPEED] = tty.B19200 attr[tty.CFLAG] = tty.B19200 | tty.PARENB | tty.PARODD | tty.CSTOPB | tty.CS8 attr[tty.CFLAG] |= tty.CLOCAL | tty.CREAD | tty.HUPCL tty.tcflush(fd, tty.TCIOFLUSH) tty.tcsetattr(fd, tty.TCSANOW, attr) # Ted se neco zapise do portu ... # a pak se port zavre os.close(fd)Podotýkám, že jsem neměl možnost nic vyzkoušet, takže nevím, jestli to funguje.
Tiskni
Sdílej: