OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
open /dev/dsp: Zařízení nebo zdroj jsou používány
tak jsem zkusil, podle linux faq upravit ta pravidla pomocí esddsp skype
a tentokrát ta hláška zní:
open /dev/dsp: není souborem ani adresáøem
asi chápete, že /dev/dsp rozhodně souborem je. Zkusil jsem to i jako root, ale výsledek je úplně stejný.
nemáte s tím někdo zkušenosti?
Díky
Jáchym
fuser -v /dev/dspNicméně pokud píše, že není souborem ani adresářem (BTW, kdo tohle překládal...), tak bych se raději přesvědčil -- používáš udev či devfs?
Sound device is not defined
Ale nic bližšího.
Google mlčí.
Prosím, věděl byste někdo jak na to?
Jáchym
nejjednodusi je (pokud pouzivas KDE a arts) to presmerovat pres ten artsd
artsdsp skype
nekdy jeste zabere
artsdsp -m skype
dale musis mit arts nahozeny na fullduplex (da se nastavit v kontrol centru) a take musi fullduplex podporovat zarizeni pres ktere jede arts (napriklad alsa)
muj konfig pro alsu vypada nasledovne:
pcm.!default { type plug slave.pcm "kombinace" } pcm.!dsp0 { type plug slave.pcm "vystup" } pcm.vystup { type dmix ipc_key 1024 slave { pcm "hw:0,0" period_time 0 period_size 1024 buffer_size 4096 rate 44100 } } pcm.vstup { type dsnoop ipc_key 2048 slave { pcm "hw:0,0" channels 2 period_size 1024 buffer_size 4096 rate 44100 periods 0 period_time 0 } bindings { 0 0 0 1 } } pcm.kombinace { type asym playback.pcm "vystup" capture.pcm "vstup"
proc to je napsane zrovna takhle se dozvis v tomhle clanku
dale staci obycejnym KMixem nastavit hlasitosti jak potrebujes a povolit nahravani z mikrofonu
cat /dev/dsp >/tmp/zvuk.pcm
. Pak prehranim toho zaznamu se ujistis, ze jsi neco nahral. Prehrat jej muzes prikazem cat /tmp/zvuk.pcm >/dev/dsp
.
Az ti tohle bude fungovat, tak by mel fungovat i Skype.
Pak muzes resit problem mixovani. Co jsem slysel, tak Skype funguje pres esddsp
(OSS wrapper esoundu) a artsdsp
(wrapper arts systemu).
Tiskni
Sdílej: