OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj
Mám unstable debiana jádro 2.6.8.1 patchnuté na 2.6.9.
Podle návodu na
http://home.comcast.net/~andrex/Debian-nVidia/installation.html
....Use module-assistant.............
jsem postupoval, při module-assistant auto-install nvidia
se mi napíše hláška: find: /etc/devfs/symlinks.d: není souborem ani adresářem
devfsd: No devfs on /dev, not starting.
Nakonec jsem dal dpkg-reconfigure xserver-xfree86 a našel tam nvidia, zvolil jsem ho. Při startx se mi vypíše toto:
(**) NVIDIA(0): Depth 24, (--) framebuffer bpp 32 (==) NVIDIA(0): RGB weight 888 (==) NVIDIA(0): Default visual is TrueColor (==) NVIDIA(0): Using gamma correction (1.0, 1.0, 1.0) (--) NVIDIA(0): Linear framebuffer at 0xE6000000 (--) NVIDIA(0): MMIO registers at 0xE4000000 (EE) NVIDIA(0): Failed to initialize the NVIDIA kernel module! (EE) NVIDIA(0): *** Aborting *** (II) UnloadModule: "nvidia" (II) UnloadModule: "vgahw" (II) Unloading /usr/X11R6/lib/modules/libvgahw.a (EE) Screen(s) found, but none have a usable configuration. Fatal server error: no screens found
Při instalaci z orig NVIDIA mi napíše že mám špatně nastavený zdroj kernel-source, ale nemám když změním kernel-path, nebo jak je ten parametr tak mi to při instalaci napíše hned, stávalo se mi to u MDK při různých verzí jádra :(( Můžete mi někdo helpnout??
/lib/modules/2.6.X/kernel/drivers/video
nebo tam nekde by to melo bejt. Neco jako nvidia.o
.
Zkus
lsmod- zjistis, jestli tam mas nahrany nvidia modul. Taky by tam melo byt neco kolem agp, ale z hlavy nevim presne, jak se ten modul jmenuje (agpart, nvidia-agp nebo tak)
Tak už vím v čem je háček :) If u have the kernel sources properly installed, and u use 2.6.9 and u get the message "unable to load nvidia.ko" then u can solve ur problem using this patched nvidia installer http://ngc891.blogdns.net/index.php...ia-drivers#main
No ale má to druhý háček, ono to po této instalaci opravdu jede, ale když restartnu linux tak se mi napíše zase původní hláška že nemůže nahrát ty moduly... prostě tam asi nejsou. :( Co stím???
modprobe nvidia
a pak pustit Xserver... aby se ti nahraval automaticky po startu, tak v debianu tusim ho staci pripsat do souboru/etc/modules
Tiskni
Sdílej: