OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
map <F5> :w<CR>:!csplain %<CR>
', kterezto mi projizdelo upravovany soubor TeXem. Tedy pokud jsem si v terminalu vlezl do adresare se souborem a spustil vim. Kdyz ale z nejakeho menu window manageru spustim gvim a otevru v nem kyzeny soubor, neprovede se change dir, coz mi vadi, protoze moje makro pak prestava fungovat, nebot pise .log a .dvi soubor do domovskyho adresare a taky TeX nadava, ze nemuze najit .epsf soubory, pokud je potrebuje a oni jsou v adresari se souborem .tex. Nechce se mi furt psat ':cd xyz
' po kazdym nacteni souboru. Je nejaka promenna davajici jmeno adresare, ve kterym je editovany soubor? Neco co by se dalo pouzit do 'autocmd BufRead * cd "adresar, ve kterem je nacitany soubor"
' ? Nebo to jde udelat nejak elegantneji? Diky za odpovedi.
:!cd %:p:h; csplain %:t
(:h filename-modifiers
, doufám, že jsečm to nepoplet). cd ještě ve vimu se udělá stejně.
:h filename-modifiers
:command -nargs=0 GotoDir execute "cd " . expand("%:h")a používám to furt. Jako autocommand to není moc dobrý nápad, klidně to zkus, ale zjistíš, že ti to poleze do adresářů za soubory, za kterými nikam lézt nechceš. Nemám algoritmizovatelné pravidlo, kdy se za souborem přepnout chci, a kdy nechci, takže to dělám ručně.
Tiskni
Sdílej: