Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
map <F5> :w<CR>:!csplain %<CR>
', kterezto mi projizdelo upravovany soubor TeXem. Tedy pokud jsem si v terminalu vlezl do adresare se souborem a spustil vim. Kdyz ale z nejakeho menu window manageru spustim gvim a otevru v nem kyzeny soubor, neprovede se change dir, coz mi vadi, protoze moje makro pak prestava fungovat, nebot pise .log a .dvi soubor do domovskyho adresare a taky TeX nadava, ze nemuze najit .epsf soubory, pokud je potrebuje a oni jsou v adresari se souborem .tex. Nechce se mi furt psat ':cd xyz
' po kazdym nacteni souboru. Je nejaka promenna davajici jmeno adresare, ve kterym je editovany soubor? Neco co by se dalo pouzit do 'autocmd BufRead * cd "adresar, ve kterem je nacitany soubor"
' ? Nebo to jde udelat nejak elegantneji? Diky za odpovedi.
:!cd %:p:h; csplain %:t
(:h filename-modifiers
, doufám, že jsečm to nepoplet). cd ještě ve vimu se udělá stejně.
:h filename-modifiers
:command -nargs=0 GotoDir execute "cd " . expand("%:h")a používám to furt. Jako autocommand to není moc dobrý nápad, klidně to zkus, ale zjistíš, že ti to poleze do adresářů za soubory, za kterými nikam lézt nechceš. Nemám algoritmizovatelné pravidlo, kdy se za souborem přepnout chci, a kdy nechci, takže to dělám ručně.
Tiskni
Sdílej: