Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
command_directory = /usr/sbin
daemon_directory = /usr/lib/postfix
program_directory = /usr/lib/postfix
mail_owner = postfix
default_privs = nobody
myhostname = jordan.web.apr
mydomain = web.apr
myorigin = $myhostname
inet_interfaces = all
mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain,$mydomain,ns.$mydomain,mail.$mydomain, www.$mydomain
local_recipient_maps = $alias_maps unix:passwd.byname
double_bounce_sender = double-bounce
alias_maps = hash:/etc/aliases
alias_database = hash:/etc/aliases
mail_spool_directory = /var/mail
mailbox_command = /usr/bin/procmail -a $DOMAIN -d $LOGNAME
header_checks = pcre:/etc/postfix/body_checks
body_checks = pcre:/etc/postfix/body_checks
relay_domains = $mydestination
mynetworks = 10.0.0.0/24
smtpd_banner = $myhostname ESMTP $mail_name ($mail_version) (LinuxMandrake)
local_destination_concurrency_limit = 2
default_destination_concurrency_limit = 10
debug_peer_level = 2
debugger_command = PATH=/usr/bin:/usr/X11R6/bin xxgdb $daemon_directory/$process_name $process_id & sleep 5
default_destination_recipient_limit = 25
initial_destination_concurrency = 2
maximal_backoff_time = 4000
maximal_queue_lifetime = 5
minimal_backoff_time = 1000
queue_run_delay = 1000
disable_vrfy_command = yes
smtpd_etrn_restrictions =
smtpd_recipient_limit = 1000
smtpd_timeout = 300
smtpd_error_sleep_time = 3
smtpd_soft_error_limit = 10
smtpd_hard_error_limit = 100
smtpd_client_restrictions = permit_mynetworks, reject_maps_rbl
smtpd_helo_required = yes
smtpd_helo_restrictions = permit_mynetworks, reject_invalid_hostname
smtpd_sender_restrictions = reject_unknown_sender_domain,reject_maps_rbl, reject_non_fqdn_sender, check_sender_access hash:/etc/postfix/access
smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks, check_recipient_access pcre:/etc/postfix/recipient_checks, reject_unauth_destination
allow_untrusted_routing = no
maps_rbl_domains = sbl.spamhaus.org, relays.ordb.org
access_map_reject_code = 550
invalid_hostname_reject_code = 501
maps_rbl_reject_code = 550
reject_code = 550
relay_domains_reject_code = 550
unknown_address_reject_code = 450
unknown_client_reject_code = 450
unknown_hostname_reject_code = 450
bounce_size_limit = 50000
command_time_limit = 1000
default_process_limit = 20
deliver_lock_attempts = 5
deliver_lock_delay = 1
duplicate_filter_limit = 1000
fork_attempts = 5
fork_delay = 1
header_size_limit = 102400
line_length_limit = 2048
message_size_limit = 4096000
mailbox_size_limit = 51200000
qmgr_message_active_limit = 1000
qmgr_message_recipient_limit = 1000
queue_minfree = 0
stale_lock_time = 500
transport_retry_time = 60
delay_warning_time = 4
allow_percent_hack = yes
append_at_myorigin = yes
append_dot_mydomain = yes
empty_address_recipient = MAILER-DAEMON
masquerade_domains = $mydomain
masquerade_exceptions =
swap_bangpath = yes
trigger_timeout = 10
chtel bych se zeptat co a kde mam zmenit aby mi to fungovalo, upozornuji ze jsem v linuxu navacek tak prosim o polopaticke vysvetleni
Odesílání přes SMTP nemá s uživatelským účtem moc co do činění, při normální konfiguraci se kontroluje akorát to, jestli se snažíte email odeslat z povolené domény
Zkuste se na server připojit na port 25 pomocí telnetu, je dost možné, že tam máte nějaký firewall, který spojení blokuje.
pokud volam server IP adresou pres telnet xx.xxx.xx.x tak se pripojim ale pokud to zkousim telnet pavel.sy.cz kde pavel.sy.cz je moje HOSTNAME tak mi to napise: unable to open connection to pavel.sy.cz Host doesnt exist pritom prikazem HOSTNAME dostanu pavel.sy.cz
root@mercury:# telnet mercury 25 Trying 192.168.33.1... Connected to mercury. Escape character is '^]'. 220 mercury ESMTP Postfix (2.1.4)
telnet jmeno 23
tak se pripojim, ale pokud zadam
telnet jmeno 25
tak mi zustane cerna obrazovka a nic se nedeje ani mi nenapise ze se snazi o pripojeni, proste nic jen "tma" pokud se o to same pokusim na serveru tedy spoustim telnet na pocitaci, ktery volam, tak se stane toto:
root@monika:# telnet monika 25
Trying xx.xxx.xx.x...
Connected to monika.
Escape character is '^]'.
a tim to konci, uz zadne 220 monika ESMTP Postfix (2.1.4), jako ve vasem pripade.... nevite cim by to mohlo byt?
postfix/postfix-script: warning: var/spool/postfix/etc/localtime and /etc/localtime differ
postfix/postfix-script: warning: var/spool/postfix/etc/nsswitch.conf and /etc/nsswitch.conf differ
postfix/postfix-script: warning: var/spool/postfix/etc/resolv.conf and /etc/resolv.conf differ postfix/postfix-script: starting the Postfix mail system
co se tyce toho logu tak zadny takovy soubor mi nikde nevytvoril
odinstaloval jsem postfix, pote jsem ho znovu naistaloval, do konfiguračního souboru main.cf jsem pridal pouze parametry myhostname mydomain myorigin mynetworks, zmenil jsem jsem inet_interfaces na all a hle dalo se to do pohybu :)
v nefunkcni verzi jsem pouzil main.cf z jedne prirucky, kterou jsem nasel na webu, kde byla spousta parametru a pro me jako pro laika to vypadalo velice ucene a verohodne... aspon jsem se poucil
Tiskni
Sdílej: