Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Mate niekto skusenosti s viac zvukovymi kartami v FC3? Pytam sa specialne na tuto distribuciu z nasledujuceho dovodu. Pouzivam slackware a nemam s viacerimi zvukovkami ziadny problem, staci zaviest moduly, subory zariadeni v /dev su vytorene az pre styri zvukovky.Klidně kolik chceš je to uplně stejné
Znama ma poprosila o pomoc s dvoma zvukovkami na FC3. Okrem toho, ze v standartnej instalacii neboli prikazy ako modprobe a pod. (mozno bola chyba na jej strane, ale vravela, ze davala nainstalovat vsetko),Toto je nesmysl modprobe se tam nainstaluje vždy spíše jsi to spouštěl z normálního uživatele který nemá v PATH /sbin /usr/sbin
v /dev (nepouziva devfs) boli len dsp a mixer, rovnako aj v /dev/snd boli subory len pre jednu zvukovku.No tak si tam ty soubory vytvořím man mknod
Jedna zvukovka funguje, druha nie ani po vytvoreni prislusnych suborov zariadeni (zavedeny modul je samozrejmostou). Nemal som cas na nejaku hlbsiu analyzu, ale chcem sa opytat: Mate niekto info/skusenosti o tom, ako je FC3 po standartnej instalacii pripravena na pouzitie viacerich zvukovych kariet? Podarilo sa to niekomu rozbehat? Funguje niekomu v FC3 s intelackou onboard zvukovkovkou prehravanie viacerich zdrojov sucasne? Dakujem.Problém je pokud tam budeš cpát zvukovky které používají stejnou adresu tak to chodit nebude
Klidně kolik chceš je to uplně stejnéno, vzhladom k tomu, ze v /dev su zariadenia len pre jednu zvukovku, celkom rovnake mi to nepride. fc3 by mala pouzivat udev, musim si o tom nieco nastudovat, kazdopadne sa sa subory nevytvoria ani po nahrati modulu. nasiel som, ze je potrebne upgradnut udev, ale ani to tento problem nevyriesilo.
Toto je nesmysl modprobe se tam nainstaluje vždy spíše jsi to spouštěl z normálního uživatele který nemá v PATH /sbin /usr/sbinmodprobe a lsmod neboli ani v /sbin, bolo ich potrebne doinstalovat. /sbin nema v $PATH ani root. to ale nie je teraz dolezite.
No tak si tam ty soubory vytvořím man mknodako som uz pisal, tie som vytvoril rucne. napadlo ma ale, ci teraz nebudu kolidovat s udev.
A přehrávání z více zdrojů současně ? To alsa normálně umí takže pouze správně nastavit.viem ze to alsa vie s nejakym pluginom, narazal som na to, ze v slackware to vsetko funguje bez problemov: viac zvukoviek, prehravanie viacerich zdrojov sucasne a pod. a to bez potreby akejkolvek dodatocnej konfigurace (okrem nahrania modulov). fc3 mi pride trosku nedotiahnuta (na prvy pohlad), paradoxne mi v tomto pride slack omnoho viac user-friendly. ale nechcem vyvolavat flame slack-vs-fc. len som chcel zistit, ci mal niekto podobny problem. kazdopadne dakujem za Vas prispevok.
v /dev mam tieto zariadnia - pre OSS dsp - prva zvukovka dsp1 - prva zvukovka adsp - druha zvukovka adsp1 - druha zvukovka audio audio1 amidi midi mixer - prva mixer1 - druha v /dev/snd - alsa zariadenia (*C0* - karta 1, *C1* karta 2) controlC0 controlC1 hwC0D0 midiC0D0 midiC0D1 pcmC0D0c pcmC0D0p pcmC0D1c pcmC0D2c pcmC0D2p pcmC1D0c pcmC1D0p pcmC1D1p timer
Tiskni
Sdílej: