Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
[tsunami@vodik]$ free total used free shared buffers cached Mem: 774624 711256 63368 0 50256 416392 -/+ buffers/cache: 244608 530016 Swap: 1507040 84296 1422744kazda trocha ramky navic je znat, kdyz jsem mel 256MiB, tak byl system uzasne linej. Ted si muzu dovolit i /tmp jako tmpfs. Radsi necham trochu odswapnout, protoze pristup do swapu bude pravdepodobne rychlejsi nez pristup na filesystem. Mas nekde dokument porovnavajici swapovani starsich a novych jader?
Nekdy dokonce ty nejnarocnejsi aplikace musim pozabijet, aby se system vzpamatoval.No, nebylo by lepsi pockat, az si to ten system prechrousta, nez to rovnou zabijet? Dejte si mezitim kafco a koblizek, urcite se to vzpamatuje. Obcas se mi takto chova i Slackware 10. Napriklad dnes rano, protoze jsem pres noc nechal spustenyho GIMPa s cca deseti okny s naskenovanymi materialy ve vysokem rozliseni. Kafe a snidane to poresila a navic - je to zdrave.
Co ale nechapu vubec, je odhlasovani. I kdyz zabiju, co se da, tak pri kliknuti na odhlasit v KDE muzu sledovat vykreslovani jednotlivych radek jednobarevneho pozadi! Matrox MGA G550 AGP, 2.4.20-20.9Hm, to je jiz podezrelejsi. Kazdopadne, tudle se mi stalo, ze jsem pouzival program transcode na ohromne mnozstvi dat a zapomel mu nastavit nizsi prioritu. Sledoval jsem podobne chovani grafiky. Asi Vam to dela KDE, ktere zrovna neco zbesile nekam uklada ci co a neumerne zatezuje system. KDE je sice hezke, taky jsem ho pouzival, ale bylo s nim vic problemu nez uzitku. Taktez hrozne rozptyluje pozornost. Tak nevim... Zkusil bych se podivat, co se presne se systemem deje, kdyz se z KDE odhlasujete.
Tiskni
Sdílej: