Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.
Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.
Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Proto se Vás chci zeptat jestli jste někdo neměli podobné problémy s instalací glibc? Můj systém Mandrake Official 10.1 CPU 633 MHz Jádro 2.6.8.1-12.mdk
Pokud jsem zdělil málo informací tak napiště. Myslím že už tak je ten dotaz dost dlouhý.
Konflikt v glibc-core-2.2.6-alt0.6.i586.rpm
Chyba při instalaci: file /etc/ld.so.conf from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /etc/localtime from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /etc/nsswitch.conf from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/ld-linux.so.2 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libBrokenLocale.so.1 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libNoVersion.so.1 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libanl.so.1 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libc.so.6 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libcrypt.so.1 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libdl.so.2 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libm.so.6 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libnsl.so.1 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libnss_files.so.2 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libpthread.so.0 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libresolv.so.2 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/librt.so.1 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libthread_db-1.0.so from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk file /lib/libutil.so.1 from install of glibc-core-2.2.6-alt0.6 conflicts with file from package glibc-2.3.3-23.1.101mdk
Díky
Promiňtě, ale následující balíčky nelze vybrat:
libqt3-devel-3.3.3-27.1.101mdk.i586 (z důvodu nesplněného devel (libaudio))
Zkuste nejdriv nainstalovat libstdc++ a gcc, mozna to pak zacne fungovat.
přemýšlím o Debianu nebo Fedoře, rozhodování bude kruté 
urpmi ze je naprosto neschopne? Umite cist? Ten odkaz je na mail ve vyvojarske konferenci a rika, ze v snapshotu Cookeru - t.j. ukazce budouci verze, urcene k testovani - jsou chybne balicky. Maji spatne zavislosti.
To rozhodne nesouvisi s tim, co umi nebo neumi urpmi v bezne verzi Mandrakelinuxu - Official!
GRRRRRRRRRR! Nesnasim, kdyz nekdo pouziva kladivo misto sroubovaku, a pak se divi, ze mu to s nim nejde. Tohle neni chyba Mandrakelinuxu, ale uzivatele!
Glibc je zakladni kamen distribuce. Jsou to knihovny, ktere pouziva kazdy program napsany v C. Jejich zmena se obvykle provadi zmenou verze cele distribuce.
Co se tyce balicku a jejich zavislosti, kdyz chce nekdo do MDK docpat balicek pro ALT linux, mel by sakra dobre vedet, co dela. A ne cpat tam balik zkompilovany pro jinou verzi knihoven jen tak. Da se to udelat s sertnym pouzivanim --nodeps a nalinkovat ty verze knihoven, co mame. Ale opravdu plati: je potreba vedet, co delam.
Hledejte lepe. Mate vubec dobre zdroje? JA libqt3-devel instalovane mam.
Hledejte lepe co? Knihovnu, na ktera to naprosto nesmyslne zavisi presto, ze tam nikde neni? Co takhle misto rvani nejakou radu?Hledejte lepe. Mate vubec dobre zdroje? JA libqt3-devel instalovane mam.
myslím že dobré zdroje mám správně (neboli tento: ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrakelinux/official/updates/10.1/main_updatesmedia_info/hdlist.cz). To že mi nejde ten glibc jsem si říkal že je moje chyba ale nevyřešená závislost v libqt3-devel určitě ne. Tak mi řekni kde mám stáhnout onen balík (libaudio) abych ten libqt3-devel nainstloval: jediné co vím je tato hláška:Promiňtě, ale následující balíčky nelze vybrat: libqt3-devel-3.3.3-27.1.101mdk.i586 (z důvodu nesplněného devel (libaudio))
IMHO by to mohlo byt prave kvuli spatne definovanym zdrojum - bylo by to i to nejsnaze opravitelne
Takze zkuste sem pastnout /etc/urpmi/urpmi.cfg, updaty nam nepomuzou (jsou spravne) - ty devel knihovny nebo jejich zavislosti muzou byt v main zdroji.
[root@mazur tomas]# urpmq libaudio Následující balíčky obsahují: libaudio: libaudiofile0 libaudiofile0-devel [root@mazur tomas]# grep libaudiofile0 /var/lib/urpmi/names* /var/lib/urpmi/names.docas_main_contactel:libaudiofile0 /var/lib/urpmi/names.docas_main_contactel:libaudiofile0-devel /var/lib/urpmi/names.DVD_cd1:libaudiofile0 /var/lib/urpmi/names.DVD_cd1:libaudiofile0-devel /var/lib/urpmi/names.DVD1_1:libaudiofile0 /var/lib/urpmi/names.DVD1_1:libaudiofile0-devel [root@mazur tomas]# grep libaudiofile0-devel /var/lib/urpmi/names* /var/lib/urpmi/names.docas_main_contactel:libaudiofile0-devel /var/lib/urpmi/names.DVD_cd1:libaudiofile0-devel /var/lib/urpmi/names.DVD1_1:libaudiofile0-devel
.
ty balicky mam v systemu pekne hluboko, kdyz bych je chtel dat pryc:[root@mazur tomas]# urpme libaudiofile0 Aby byly splněny závislosti, budou odebrány následující balíčky (727 MB): [root@mazur tomas]# urpme libaudiofile0-devel Aby byly splněny závislosti, budou odebrány následující balíčky (263 MB): [root@mazur tomas]# urpme libqt3-devel Aby byly splněny závislosti, budou odebrány následující balíčky (277 MB):
))
Tenhle seznam je pak v rpm a je při instalaci vyžadován.
Jinak rpm je moc low level nástroj na nějakou rozumnou práci, lepší je apt (nebo rovnou přejít na nějakou ne rpm distribuci
.
Tiskni
Sdílej: