Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zdravím,
nevíte náhodou někdo jestli mohu zablokovat odchozí UDP pakety na portech 67 a 68 abych měl jistotu, že nepřiděluju IP adresy někomu v síti ISP (prý tomu tak někdo činí tak chci mít jistotu že to nejsem já). Myslím, že velkým problémem by ale bylo to, že už já dostávám přidělenou IP od ISP. Myslím že mám nastacený dhcpd správně (IP mam nastavené na pevne MAC), ale nic není 100%...Nevíte někdo nějaké řešení (pojistku)? Nebo jinak, můžu být klidný, že ty IP nepřiřazuji já, když zadám příkaz
arpa jsou tam jen ty IP co přidělit chci?
Slackware 10, Maškaráda (vše z eth1 - Internet na eth0 - LAN)
subnet 321.123.128.0 netmask 255.255.255.0 { not authoritative; }Pokud to tam nemas tak se divim ze ti DHCP vubec chodi. Zdenek
subnet 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 {}Volba not authoritative; je myslím defaultní... Díky za tip, určitě to hned změním. Jinak DHCP jede
No, osobně bych se k tomu postavil trochu jinak. Pokud má ISP problém s tím, že vy jako klient někde nějak jakkoliv provozujete DHCP server, pak je váš ISP debil.
Je starostí ISP, aby měl infrastrukturu vybudovánu tak, že jakákoliv (byť třeba chybná) konfigurace čehokoliv v síti klienta mu jeho infrastrukturu neohrozí.
Jinými slovy, na vašem místě bych dával OKÁZALE najevo, že to ale VŮBEC není moje starost a trousil kolem sebe poznámky o zabezpečení sítě.
No to je pěkné, ale co když mě odpojí a vy.... se na mě? Je to jeniný "rozumný" ISP, který se v mé lokalitě vyskytuje. Nejsem z velkoměsta abych si mohl vybírat...
Zjevně až tak moc rozumný není. No a když vás odpojí, tak vám holt zůstane dobrý pocit z toho, že pravdu jste měl vy, to za to přece stojí, ne? Jan Hus taky neodvolal, a to mu šlo o víc, než o připojení k Internetu...
Tiskni
Sdílej: