Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Stava sa mi, ze ma vo firme zavedu do prázdnej miestnosti so serverom bez konzoly, kde je k dispozícii len sietový kábel .
Pripojím si ho do notebooku, kontrolka na sietovke potvrdzujúca spojenie na fyzickej vrstve mi zacne blikat a .... neviem ako zistim aku adresu ten server ma (a vobec siet celkove), aby som sa mohol pripojit. Ako to sám naisto zistim, ked som uz fyzicky napojený? Nemyslim tym skusanie adries naslepo dufajuc, ze sa tam pouziva standardna adresacia a maska siete.
Viem, ze ked mi sekretarka nevie nic povedat, tak sa mozem adresy zistit na najblizsom pocitaci.
Stalo sa mi uz vsak, ze tie ostatne pocitace boli v zamknutych miestnostiach a vratnik mi samozrejme nic povedat nevedel. Tak ako na to, ved nejak sa to musi dat zistit ked som uz raz fyzicky pripojeny.
Tiskni
Sdílej: