Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více » yast
a zmáčkneš enter.
2. Nebo pomocí rpm:
rpm -qa | grep -i předpokládené_jméno_nového_ati_driveru
tohle ti najde jméno ati driveru nacházejícího se v databázi
rpm -e jméno_nového_ati_driveru
odinstaluje nový ATI driver (jako root)
rpm -i starý_ati_driver.rpm
a tímhle nainstaluješ rpm balíček starého ati driveru.
3. Nebo snadněji a možná lépe (jako root)
rpm -U --oldpackage starý_ati_driver.rpm
stepan:/home/stepan/stepans/tmp # iwlist wlan0 scan
wlan0 Interface doesn't support scanning : Function not implemented
stepan:/home/stepan/stepans/tmp #
Tento prikaz by mel podle meho fungovat i bez prirazene IP, ESSID, GATE atd., ne?
Kdyz jsem se dival do vsech moznych nastaveni (Yast: ScanHw a NetworkCards>DetailSettings), tak se mi tam obcas objevi u te karty driver(modul) orinoco_cs
(misto prism2_cs) ale neda se to zmenit. Takze muj dotaz je nasledujici:
Jde nejak zjistit jaky driver pouziva konkretni zarizeni(PCMCIA wifi karta) a jak tento driver zmenit (z terminalu nebo Yastu- Suse9.1)?
Novy driver (hostap) snad budu mit ve tvaru *.ko
crdmgr
ktery zavadi moduly podle souboru /etc/pcmcia/config
a v mem pripade jeste podle souboru /etc/pcmcia/wlan-ng.config
v techto souborech se najde konkretni karta a prepise se u ni driver.
Tiskni
Sdílej: