Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Download to /tmp and unzip the following file from Turtle Beach (be # sure to use the entire URL; some have had trouble navigating to the # URL): # # ftp://ftp.voyetra.com/pub/tbs/pinn/pnddk100.zip # # Unpack this shell archive, and run make in the created directory # (you need a C compiler and flex to build the utilities). This # should give you the executables conv, pinnaclecfg and setdigital. # conv is only used temporarily here to create the firmware files, # while pinnaclecfg is used to configure the Pinnacle or Fiji card in # non-PnP mode, and setdigital can be used to set the S/PDIF input on # the mixer (pinnaclecfg and setdigital should be copied to a # convenient place, possibly run during system initialization). # # To generating the firmware files with the `conv' program, we create # the binary firmware files by doing the following conversion # (assuming the archive unpacked into a directory named PINNDDK): # # ./conv < PINNDDK/dspcode/pndspini.asm > /etc/sound/pndspini.bin # ./conv < PINNDDK/dspcode/pndsperm.asm > /etc/sound/pndsperm.binJak na to? Fakt s linuxem začínám ale nechci to vzdát. Moc díky. 7thatom
ls /proc/inter*a pak si tu soubory pres less nebo cat nebo more prohledni.
ls /proc/iomem*
ls /proc/ioport*
// nepamatuju si presny nazvy, proto tak hvezdickova konvence
Tiskni
Sdílej: