Vývojáři Asahi Linuxu se na Twitteru pochlubili prvním trojúhelníkem zobrazeným pomocí open source ovladače pro Apple M1 GPU. Pracuje na něm Alyssa Rosenzweig z Collabory. Více na jejím blogu (1. část a 2. část). Zdrojové kódy jsou k dispozice na GitHubu.
V sobotu proběhla konference Online GodotCon 2021 vývojářů a uživatelů multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Zatím nesestříhaný videozáznam příspěvků je k dispozici na YouTube.
Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Download to /tmp and unzip the following file from Turtle Beach (be # sure to use the entire URL; some have had trouble navigating to the # URL): # # ftp://ftp.voyetra.com/pub/tbs/pinn/pnddk100.zip # # Unpack this shell archive, and run make in the created directory # (you need a C compiler and flex to build the utilities). This # should give you the executables conv, pinnaclecfg and setdigital. # conv is only used temporarily here to create the firmware files, # while pinnaclecfg is used to configure the Pinnacle or Fiji card in # non-PnP mode, and setdigital can be used to set the S/PDIF input on # the mixer (pinnaclecfg and setdigital should be copied to a # convenient place, possibly run during system initialization). # # To generating the firmware files with the `conv' program, we create # the binary firmware files by doing the following conversion # (assuming the archive unpacked into a directory named PINNDDK): # # ./conv < PINNDDK/dspcode/pndspini.asm > /etc/sound/pndspini.bin # ./conv < PINNDDK/dspcode/pndsperm.asm > /etc/sound/pndsperm.binJak na to? Fakt s linuxem začínám ale nechci to vzdát. Moc díky. 7thatom
ls /proc/inter*a pak si tu soubory pres less nebo cat nebo more prohledni.
ls /proc/iomem*
ls /proc/ioport*
// nepamatuju si presny nazvy, proto tak hvezdickova konvence
Tiskni
Sdílej: