Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
$squirrelmail_default_language = 'cs_CZ'; $default_charset = 'iso-8859-2';v menu webmailu (Moznosti - Vzhled - moznosti) vyberu cestinu, vsechno vypada pekne, ale velmi casto mi squirrel vyhodi hlasku:
Chyba : Nelze dokončit požadovaný úkol. Dotaz: THREAD REFERENCES ISO-8859-2 ALL Odůvodnění: ISO-8859-2 character set is not supported.jak zajistim, aby byl ISO-8859-2 character set supported? :) Diky
--enable-unicode
a --enable-mimecharset=iso-8859-2
. Dale potrebujes --enable-utf7-folder-encoding
pro slozky s diakritikou.
Vetsina hotovych balicku pro ruzne distribuce, ktere se mi dostaly do rukou, tyhle parametry pri konfiguraci nemela zahrnuty - netusim proc.
Takze bud hledej jiny balicek nebo si to zkompiluj sam. Jinak to neni zdaleka jediny problem, ktery te pri praci v CZ prostredi s mailem a Squirrelem zvlast ceka... Pocitej taky s tim, ze Squirrel neumi prevadet jednotliva kodovani mezi sebou a spatne encoduje stringy v mail-headers. Posilani souboru s diakritikou v nazvech taky nedopadne nejlip...
Mam sadu patchu, ktere to opravuji, ale je to boj s vetrnymi mlyny, protoze to vypada, ze dev-team nema moc jasno v tom jak resit problematiku i10n a pomerne casto se to meni. Vyvojari Squirrelu jsou celkem divna parta a nektere teze, ktere maji za zakladni pri vyvoji SM jsou ponekud nepochopitelne... Dokud nebude SM interne pracovat v unicode, je to spatny...
Tiskni
Sdílej: