Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
naroky jsou skutecne dost specificke, ... Pokud mate nekdo jiny nazor, rad si ho poslechnu.redakcnich systemu je hodne, jenomze dokud neni aspon naznakem jasne, o jake "specificke naroky" jde, tak vam asi nikdo nic jineho nez tu zaznelo (urob si specificky sam :) neporadi.
P.S. nepamatuji, že by se kterákoli technologie Microsoftu nepovedla opravdu dokonale, aspoň podle jeho věrozvěstů; a že by ji titíž totálně nezatratili o něco později, když se objevila nová opravdu dokonalá
Jinak odpověď na vaši otázku zní ne, s dynamickým obsahem na webu jsem začal tím, že jsem psal CGI skripty v klasickém céčku. A když to začalo být neúnosné a zjistil jsem, že s PHP dokážu být podstatně produktivnější při snesitelné ztrátě efektivity aplikací, přešel jsem na PHP. Když některé zatíženější skripty byly v PHP příliš náročné na paměť i procesor, napsal jsem místo nich middleware v C++, který ty kritické části nahrazuje. Tato kombinace mi vyhovuje a zatím jsem neobjevil nic, co by pro mne bylo takovým vylepšením, aby mi to stálo za migraci.
Tiskni
Sdílej: