Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Bezny linuxovy driver ntfs umoznuje i zapis, ale je to zatim beta a zpusobuje, ze po zapisu je ntfs souborovy system ve stavu, kdy se musi opravit scandiskem. NTFS disk je potreba pred zapisem remountnout rw. Zkousel jsem to jen parkrat na disku, ktery neobsahoval nic duleziteho a ke ztrate dat nedoslo, ale spolehat se na to asi neda. Podle toho co jsem se docetl nekde v dokumentaci na www je bezpecny pouze zapis do existujiciho souboru, ktery nezmeni jeho velikost (coz umoznuje mimo jine takove veci, jako loop soubor na ntfs, ktery by se dal pouzit k prenosu dat Win <> Linux, nebo ke swapovani).
Pak existuje captive-ntfs driver, coz je spis wrapper, ktery umoznuje pouziti binarnich ovladacu Windows v Linuxu. Najdes ho tady. Zkousel sem to nainstalovat, ma to graficky instalator, ktery si umi najit potrebne ovladace na disku s nainstalovanymi Windows nebo si je stahnout z Windows Update, coz je pekne, ale nejak se mi to nerozbehlo (narozdil od jinych lidi, kteri to na www chvali prave pro snanou instalaci a spolehlivost). Pokud vim tak se tento projekt v soucasne dobe dale nevyviji.
Nakonec jsem skoncil u tretiho mozneho reseni oboustranneho prenosu dat a to ze v Linuxu mam NTFS disk read-only, a ve Windows mam read-only pristup na Linuxovy ext3 oddil (existuji i drivery pro rw pristup na ext2). Pro muj ciste sobni notebook, kde Windows poustim opravdu vyjimecne a kde hlavne do nich nikdo jiny neleze je to celkem idealni reseni. Jinak ale to samozrejme muze byt dira do zabezpeceni Linuxu, protoze mam ten pocit ze ne vsechny ext2 drivery pro Windows museji nutne respektovat nastaveni prav na zobrazovanem disku, takze by si pak z windows kdokoli mohl pocist treba i v souborech roota s pravy r-------- (jeste jsem to s tim co mam netestoval). Driveru ext2/3 pro Windows jsem nasel nekolik, vyzkousel jsem dva: Ext2ifs a Ext2fsd. Ten prvni zpusoboval nestabilitu nekterych aplikaci, ten druhy mi funguje bez problemu. Vse zde uvedene bylo testovano s Ubuntu Hoary a Win XP SP2 CZ
Tiskni
Sdílej: