Do webů otevřených v aplikacích TikTok, Instagram, FB Messenger nebo Facebook je vkládán šmírovací kód. Ověřit to lze na InAppBrowser.com.
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové verzi 4.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůrazněna je podpora pro GitLab Runner, vylepšení příkazu podman play kube nebo grafická nadstavba Podman Desktop.
Byla vydána nová verze 1.8.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
Indické firmě Airtel byla údajně minulý rok odcizena databáze 2,5 milionu uživatelů. Firma to popírala. Nyní se na veřejnost dostala rozlouskaná databáze hesel 42 000 uživatelů. Z toho 18 000 uživatelů má stejné heslo Airtel@123. Zajímavá diskuse je i na Twitteru @S0ufi4n3.
Altar I je nová nízkoprofilová bezdrátová mechanická klávesnice od Electronic Materials Office. Uvnitř běží open source firmware ZMK. Cena ani dostupnost zatím nebyly stanoveny.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.4 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Zranitelnost CVE-2022-38392: Některé pevné disky s rychlostí 5 400 ot./min., dodávané s noteboocích přibližně v roce 2005, je možné zničit písní Rhythm Nation od Janet Jackson (na vlastní nebezpečí).
LinuxDays 2022 nebudou: "Důvodů je několik: stále nejistá koronavirová situace, několikanásobně vyšší ceny a nižší počty návštěvníků na konferencích obecně. Pokud vám chybí setkání nejen s linuxovými lidmi, přijeďte na zářijový OpenAlt, který pořádají naši kamarádi v Brně."
Balík aplikací KDE Gear byl aktualizován v rámci pravidelného srpnového vydání. Namátkou textový editor KWrite/Kate má nově funkci více kurzorů, Filelight zobrazuje využití kapacity úložišť v přepracovaném rozhraní, Kalendar podporuje také kontakty nebo KDE Itinerary umí načítat čárové kódy.
Byla vydána nová major verze 5.1.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a na YouTube. Ke stažení je také balíček ve formátu appimage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Bezny linuxovy driver ntfs umoznuje i zapis, ale je to zatim beta a zpusobuje, ze po zapisu je ntfs souborovy system ve stavu, kdy se musi opravit scandiskem. NTFS disk je potreba pred zapisem remountnout rw. Zkousel jsem to jen parkrat na disku, ktery neobsahoval nic duleziteho a ke ztrate dat nedoslo, ale spolehat se na to asi neda. Podle toho co jsem se docetl nekde v dokumentaci na www je bezpecny pouze zapis do existujiciho souboru, ktery nezmeni jeho velikost (coz umoznuje mimo jine takove veci, jako loop soubor na ntfs, ktery by se dal pouzit k prenosu dat Win <> Linux, nebo ke swapovani).
Pak existuje captive-ntfs driver, coz je spis wrapper, ktery umoznuje pouziti binarnich ovladacu Windows v Linuxu. Najdes ho tady. Zkousel sem to nainstalovat, ma to graficky instalator, ktery si umi najit potrebne ovladace na disku s nainstalovanymi Windows nebo si je stahnout z Windows Update, coz je pekne, ale nejak se mi to nerozbehlo (narozdil od jinych lidi, kteri to na www chvali prave pro snanou instalaci a spolehlivost). Pokud vim tak se tento projekt v soucasne dobe dale nevyviji.
Nakonec jsem skoncil u tretiho mozneho reseni oboustranneho prenosu dat a to ze v Linuxu mam NTFS disk read-only, a ve Windows mam read-only pristup na Linuxovy ext3 oddil (existuji i drivery pro rw pristup na ext2). Pro muj ciste sobni notebook, kde Windows poustim opravdu vyjimecne a kde hlavne do nich nikdo jiny neleze je to celkem idealni reseni. Jinak ale to samozrejme muze byt dira do zabezpeceni Linuxu, protoze mam ten pocit ze ne vsechny ext2 drivery pro Windows museji nutne respektovat nastaveni prav na zobrazovanem disku, takze by si pak z windows kdokoli mohl pocist treba i v souborech roota s pravy r-------- (jeste jsem to s tim co mam netestoval). Driveru ext2/3 pro Windows jsem nasel nekolik, vyzkousel jsem dva: Ext2ifs a Ext2fsd. Ten prvni zpusoboval nestabilitu nekterych aplikaci, ten druhy mi funguje bez problemu. Vse zde uvedene bylo testovano s Ubuntu Hoary a Win XP SP2 CZ
Tiskni
Sdílej: