Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Bezny linuxovy driver ntfs umoznuje i zapis, ale je to zatim beta a zpusobuje, ze po zapisu je ntfs souborovy system ve stavu, kdy se musi opravit scandiskem. NTFS disk je potreba pred zapisem remountnout rw. Zkousel jsem to jen parkrat na disku, ktery neobsahoval nic duleziteho a ke ztrate dat nedoslo, ale spolehat se na to asi neda. Podle toho co jsem se docetl nekde v dokumentaci na www je bezpecny pouze zapis do existujiciho souboru, ktery nezmeni jeho velikost (coz umoznuje mimo jine takove veci, jako loop soubor na ntfs, ktery by se dal pouzit k prenosu dat Win <> Linux, nebo ke swapovani).
Pak existuje captive-ntfs driver, coz je spis wrapper, ktery umoznuje pouziti binarnich ovladacu Windows v Linuxu. Najdes ho tady. Zkousel sem to nainstalovat, ma to graficky instalator, ktery si umi najit potrebne ovladace na disku s nainstalovanymi Windows nebo si je stahnout z Windows Update, coz je pekne, ale nejak se mi to nerozbehlo (narozdil od jinych lidi, kteri to na www chvali prave pro snanou instalaci a spolehlivost). Pokud vim tak se tento projekt v soucasne dobe dale nevyviji.
Nakonec jsem skoncil u tretiho mozneho reseni oboustranneho prenosu dat a to ze v Linuxu mam NTFS disk read-only, a ve Windows mam read-only pristup na Linuxovy ext3 oddil (existuji i drivery pro rw pristup na ext2). Pro muj ciste sobni notebook, kde Windows poustim opravdu vyjimecne a kde hlavne do nich nikdo jiny neleze je to celkem idealni reseni. Jinak ale to samozrejme muze byt dira do zabezpeceni Linuxu, protoze mam ten pocit ze ne vsechny ext2 drivery pro Windows museji nutne respektovat nastaveni prav na zobrazovanem disku, takze by si pak z windows kdokoli mohl pocist treba i v souborech roota s pravy r-------- (jeste jsem to s tim co mam netestoval). Driveru ext2/3 pro Windows jsem nasel nekolik, vyzkousel jsem dva: Ext2ifs a Ext2fsd. Ten prvni zpusoboval nestabilitu nekterych aplikaci, ten druhy mi funguje bez problemu. Vse zde uvedene bylo testovano s Ubuntu Hoary a Win XP SP2 CZ
Tiskni
Sdílej: